Sekiz yıldır oturduğu Beyaz Saray’ı birkaç gün içinde terk etmeye hazırlanan Barack Obama, başkanlığının son yıllarında Çin’in siber saldırılarını önlemek için elinden geleni yaptı. Ancak koltuğundan kalkması ile bu sefer ABD-Rusya cephesindeki savaş güçlenecek gibi görünüyor.

İki ülke arasındaki gerginlik, yaz aylarında Demokratik Ulusal Komitesi’ne yapılan saldırıların ardından CIA’in misillemeye hazırlandığı söylentileriyle artmıştı.

Demokrat Parti’nin seçim kampanyasını da etkileyen saldırıların ardından Rus Federal Güvenlik Servisi,  Temmuz sonunda yaptığı açıklamada en az 20 devlet kurumunun ağında ‘siber casusluk virüsü’ tespit edildiğini açıklamıştı.

NBC News’a konuşan ABD’li bir yetkili, Rusya’nın siber saldırı sistemlerini ifşa ettiklerini öne sürerek, Başkanlık seçimlerine müdahale olasılığına hazır olduklarını belirtti.

Büyük bir saldırıya hazırlık yapıldı

CIA’in takip ettiği sistemler arasında Rusya’nın telekomünikasyon ağları, elektrik şebekesi ve Kremlim’deki kumanda merkezi olduğu iddia ediliyor.

NBC, “hazırlıkların ciddi bir saldırıya maruz kalma olasılığına karşı yapıldığını” not düştü. Bu bilginin kaynağı ise gizli belgeleri gözden geçiren üst düzey bir istihbarat yetkilisi olarak belirtildi.

ABD’li yetkilileri en çok endişelendiren husus, birçoğu eski olan dijital oy makinelerinin siber saldırıya açık olması. Özellikle güney eyaletlerindeki yüzlerce seçim noktasında makineler yenilenirken, seçmen oylarının merkezi olmayan bir sistemde toplanması riskleri hayli artırıyor.

ABD’li yetkililer seçimlerde Rusya merkezli bir saldırının düşük bir ihtimal olduğunu belirtse de açıkça bu uyarıda bulunmaktan çekinmediler. Belli ki Trump’ın kazandığı düşüncesi birçoklarını korkutuyor.