Ana sayfa Teknoloji Mobil Cihazlar Samsung’un akıllı telefon satışları ağır darbe yedi

Samsung’un akıllı telefon satışları ağır darbe yedi

Okuma süresi: < 1 dakika

Akıllı telefon pazarında 2016 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin satış adetleri ve pazar paylarını gösteren bir rapor yayınlandı.

Araştırma kuruluğu IDC tarafından yayınlanan raporda ilgili dönemde toplam akıllı telefon satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1’lik artışla 362 milyon 900 bin adede ulaştığı kaydedildi.

Öte yandan geçtiğimiz ay toplatılan Samsung Galaxy Note 7’nin etkisi ise önemli ölçüde görülmekle birlikte en çok satan akıllı telefon markası Samsung oldu.

G.Kore merkezli şirketin 2016 3. çeyreğinde 72 milyon 500 bin adet akıllı telefon satışı gerçekleştirdiği bilgisi paylaşıldı. Bu rakamın 2015’in 3. Çeyreğine göre yüzde 13,5 daha az satış anlamı taşıyor. Samsung, geçtiğimiz sene ilgili dönemde 83 milyon 500 bin adet telefon satmıştı.

Çin üreticilerinin yükselişi devam ediyor

Listede ikinci sırada Apple yer alıyor. 45 milyon 500 bin adet telefon satışı gerçekleştiren firmanın satışları da geçen yıla göre azalmış durumda. Oran ise yüzde 5,3.

Üçüncü sırada Huawei, dördüncü sırada Oppo, beşinci sırada Vivo markalarının olduğu görülüyor. Her üç markanın da Çin merkezli olması dikkat çekici bir detay.