Okuma süresi: 2 dakika

ABD seçimlerinde Donald Trump’ın zaferinin ardından Facebook ve Twitter’ı öven açıklamalarının ardından, Google önemli bir duyuruda bulunarak reklam hizmetlerini sahte haberler yaymak için kullanan web sayfalarına yasak uygulayacağını açıkladı.

Uzun süreden beri çevrimiçi medyada ve sosyal ağlarda var olan sorun, ABD’de Donald Trump’ın zaferiyle sonuçlanan Başkanlık seçimlerinin ardından gündeme oturdu. Trump ve Clinton taraftarı partizan grupların sosyal ağlar ve arama motorlarını sahte haberlerle doldurduğu ihbarları seçim öncesinde birçok kez tartışma konusu olmuştu.

Hatta, Oculus kurucusu Palmer Luckey’in Reddit’te Trump’ı destekleyen troll bir gruba finans desteği verdiğinin ortaya çıkması teknoloji dünyasında büyük şaşkınlık yaratmıştı.

Geç kalan hamle Trump zaferiyle geldi

Trump, Facebook ve Twitter’ın zaferinde büyük rol oynadığını söylerken, Mark Zuckerberg ‘seçim sonuçlarına doğrudan etkide bulunduklarını’ reddetmişti.

Çevrimiçi reklam gelirlerinde en büyük aktörlerden biri olan Google ise net bir adım atmaya karar vermiş görünüyor.

Reuters’a açıklama yapan Google, “Yayımcı hakkındaki bilgiyi, yayımcının içeriğini veya web sayfasının amacını farklı yansıtan, yanlış ifade eden veya gizleyen sayfalarda reklam hizmetlerini yasaklayacağız” ifadesini kullandı.

Google’ın AdSense programını vahşet, porno ve nefret söylemi içeren sayfalarda yasakladığı biliniyor.

screen_shot_2016_trump

Facebook bilerek müdahale etmedi

screen_shot_trendingSosyal medyada dolanan sahte haberler konusuna ilgi, Facebook’un eski çalışanlarının yazın yaptığı açıklama ile gündeme düştü. Çalışanlar, trending topic listesinden Cumhuriyetçi parti hakkındaki haberleri ‘kısıtladıklarını’ itiraf etti. Haber sitelerinin en büyük trafik kaynağı olan Facebook hakkında çıkan iddialar, on milyonlarca ABD’liye ulaşan haberlerin çarpıtıldığı düşüncesini doğurdu.

Dahası, Gizmodo’da yer alan bilgiye göre Facebook sahte haberleri tespit eden bir araç geliştirdi ancak sağcı kesimlerin tepkisini çekmemek için aktif hale getirmedi. Seçimin ardından suçlu tespit etmeye odaklanan şok dalgası Facebook’u sarsınca, Zuckerberg kendilerine yöneltilen iddiaları ‘delice’ olarak yorumladı ve Facebook’un bir medya şirketi olarak görülmesini reddetti.

Google ise fazlasıyla göz önünde olan sorunu çözümlemek için geç de olsa harekete geçti. Geçtiğimiz hafta Google aramalarında Trump’ın en çok halk oyu alan taraf olduğunu gösteren sahte haberler en tepede belirmişti. Ancak seçim sonuçlarında Clinton’ın daha fazla oy topladığı biliniyor.