Ana sayfa Özel Haber Analiz 20 maddede Donald Trump’ın ABD Başkanlık seçimini nasıl kazandığı sorusunun cevabı

20 maddede Donald Trump’ın ABD Başkanlık seçimini nasıl kazandığı sorusunun cevabı

1349
0
Okuma süresi: 19 dakika

Milyonların tırnaklarını yediği 8 Kasım gecesi, ABD tarihindeki en ‘inanılmaz’ politik gelişmelerden birine sahne oldu. Seçimin ardından birçok gazetenin attığı başlık, Donald Trump’ın ABD politik tarihinde görülmemiş bir şok etkisi yarattığıydı.

ABD medyası, Florida’nın kaybedilmesinin ardından gelen korku dalgası ile kendine geldi. Henüz oy vermemiş olan Batı Yakası seçmenini son kez dürtebilmek için “Neden Trump’ın seçilmemesi gerektiğine” dair makaleler döşediler hızlıca. Ama çok geç kalmışlardı.

ABD kamuoyunun ve dünyanın çok geç uyandığı tablonun sebebi neydi? Bir göz atalım:

2Bingazi skandalı örtbas edilmeye çalışıldı

[Facebook/Hillary Clinton]

Hillary Clinton’ın Obama’nın koruyucu kanatları altında yürüttüğü Dışişleri Bakanlığı görevindeki en büyük skandal, şüphesiz 11 Eylül 2012’de yaşanan Bingazi elçiliği saldırısıydı. ABD’nin Libya büyükelçisi J. Christopher Stevens ve ABD Dışişleri Servisi Enformasyon Yönetimi yetkilisi Sean Smith dahil dört ABD’linin öldüğü saldırıda, Clinton’ın büyük bir istihbarat açığına neden olduğu biliniyordu.

Hürriyet Yazarı Tolga Tanış’ın 13 Kasım 2016 tarihinde yayımlanan köşe yazısında verdiği bilgilere göre, Clinton’ın örtbas etmeye çalıştığı istihbarat bilgilerini toplayan dönemin Amerikan Savunma Bakanlığı İstihbarat Teşkilatı başkanı Mike Flynn, 2014’te görevinden alınmıştı. Flynn, yürüttüğü istihbarat çalışmaları ile o gece Bingazi’de yaşananları başından sonuna dek tespit etmiş, dahası 2012 sonrasında Irak ve Suriye’de yaşanan çöküşü öngörmüştü. Buna rağmen Flynn’in görevden alınması, Clinton’ın Bingazi saldırısında neden olduğu büyük gediğin üzerinin örtülmek istenmesi olarak kabul edilebilir.

Tanış’a göre, Irak ve Afganistan’a yürüttüğü istihbarat operasyonları ile zamanında Pentagon’da efsane olan Flynn, Trump yönetimi altında Ulusal İstihbarat Direktörü (DNI) olacak.