Ana sayfa Uzay Uzayda Şükran Günü Yemeği Yemek

Uzayda Şükran Günü Yemeği Yemek

906
0

Şükran günü kutlamalarının normalde aile masasında, ortada bir hindi ve bol yemekle kutlanması beklenir değil mi? İşler uzayda pek öyle değil: Hindi ve yeşil bezelyeler kapalı bir folyo çantada duruyor; balkabağı turtası yok, mısır ekmeği ve patates püresi dondurarak kurutulmuş. Oldukça iştah açıcı. Astronotların yer çekimsiz ortamda yemekten aldığı tadın değişmesi de başka bir eksi sayılabilir.

Günaydın Asker! Afiyet Olsun.

dijitalx-şükran günü-2

NASA’nın Expedition 50 ekibinin işi ise sadece şükran yemeğinden ibaret değil, Ekim’de başlayan dört aylık görev sürelerinin neredeyse ortasına kadar geldiler. Yine de Rus ve Fransız birkaç astronotla beraber şükran günü için bir günlük ara verdiler. Alttaki videoda Komutan Shane Kimbrough’un kendilerine verilen Şükran Günü paketlerini göstermesini izleyebilirsiniz (Video İngilizce’dir):

NASA, bütün bunların yanı sıra, eğer olur da sofranıza biraz uzay havası katmak isterseniz diye, dış dünya için hazırlanmış mısır ekmeği tarifine buradan ulaşabilirsiniz. Dondurarak kurutma aşamasını atlamayı unutmayın. 🙂