Stratosferde kıymalı ve patatesli börek nasıl pişirilir?

226
0
Okuma süresi: < 1 dakika

İngiltere’nin Wigan kentinde düzenlenecek Dünya Börek Yeme Şampiyonası öncesinde, uzaya meraklı öğrenciler ilginç bir projeye imza attı. Kamera ve ölçüm cihazlarıyla donatılan hava balonuna konan kıymalı ve patatesli börek, yerden 30 km yükseğe gönderildi.

Deneydeki amaç, böreğin moleküler yapısının stratosferde nasıl değiştiğini anlamak. Böylece böreğin ‘yemek için daha hızlı hazır olup olmadığı’ anlaşılmak isteniyor.

‘Limit böreğin kendisi’

Böreği pişiren Ultimate Purveyors grubunda yer alan Bill Kenyon, projenin börek yemeyi güzelleştirmeyi amaçladığını belirtti. “İlk adım, insanlığın börekleri daha zarif ve konfor içinde tüketmelerini sağlamak.”

Deneyin mantığı, böreğin yükselirken donmasının ardından tekrar alçaldığı süreçte hızla pişmesi ve yemeye hazır hale gelmesi. Gökyüzü tarafından pişirilen börek riskli radyasyon sınırını geçmez ve tadı da yerinde olursa yeni bir sektör bile doğabilir.

“Ne gökyüzü, ne de börek limit olmamalı’ diyen Kenyon, ‘böreği en üst seviyede test ettiklerini ve yapısal bütünlüğünün başına gelecek yolculuk ve servis edilme sürecinde gözden geçirileceğini’ söyledi.

Kıymalı&patatesli böreğin yolculuğuna ait ölçümler ne sonuç verir henüz bilinmez ama elde edilen görüntüler muazzam.