Ana sayfa Teknoloji Bulgu: Windows 10 Windows XP’den önce geliştirildi

Bulgu: Windows 10 Windows XP’den önce geliştirildi

447
0
[wonderplugin_cond deviceinclude="Android"] [/wonderplugin_cond]

Muhtemelen Windows 10’un Insider Preview’larını 2014 yılında henüz genel sürüme geçmeden önce kullanmış, test etmişsinizdir.  Tek işletim sistemi, tek platform gibi bir sloganla değişen prensibi aynı zamanda Microsoft’un yeni nesil cross-platform anlayışının da bir kanıtıydı. Elbette Windows 10’un yayımlanmasıyla bazı sistemlerin de tarihe karışmasına neden oldu.

Windows 10 ile birlikte Windows XP sistemler artık tarihe gömüldü, güncelleme destekleriyle birlikte XP’ler hiçbir şekilde güvenlik yamaları almayacaktı. XP’nin tanımında belirtilen sürede destek kesildi ve bunun nedeni sızıntılara göre Intel’in, kurumsal kategorideki cihaz satışlarının XP’ler nedeniyle artış göstermediğini gösteriyordu. Zaten Windows 10’daki Intel parmağı Microsoft tarafından da kabul edilen bir gerçek. Zira son dönemde, son beta hallerini yaşayan Windows Hello güvenlik prensibi de yazılım ve donanım altyapısı olarak Intel tarafından geliştirilmiş bir teknolojidir.

TEK YUMURTA İKİZLERİ: Windows 10 – Windows XP

Windows 10’un 14 ile başlayan buildleri yayımlandığında Intel’in raporuna göre, hala güvenilir olan ve en çok arzu edilen Windows işletim sistemi Windows XP idi. Tarih olarak build’in ilk 4 rakamlarından anlaşılacağı gibi 2014 yılının ilk çeyreğinde yayımlandı, XP’nin tarihe karışması söz konusuydu ancak uzmanları düşündüren tek bir ayrıntı vardı: Bankacılık sistemlerinin, özellikle ATM’lerin dünya çapında yarısından fazlası, hatta hepsi denebilecek düzeyde oranı Windows XP sistemini kullanıyordu. Aslında, hala XP kullanılıyor, ilk Windows 10’a geçen banka ise bizim bildiğimiz kadarıyla Citibank oldu.

Görüldüğü üzere iki işletim sisteminin arasında neredeyse 20 yıllık bir zaman olsa da prensip açısından ve kategori açısından birbirine benzer olduğunu görüyoruz. Windows 10 da tıpkı XP gibi firmaların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak geliştirilmiş, firmalara yönelik 2 farklı varyasyon içeriyor ve donanım üreticileri tarafından da hemen hemen benzer destekleri görüyor. Arada 20 yıla yakın bir farklılık olsa da, Windows 10’un XP’den önce geliştirilmeye başlanması, aradaki benzerliğin kaynaklarından bir tanesi.

Windows 10 Keynote’larında Bahsediliyordu

Microsoft’un Windows departmanından belki resmi bir açıklama gelmiş olmayabilir ancak 2 farklı Windows Keynote’unda da bu detaya parmak bastılar. Öncelikle aralık ayında gerçekleştirilen ve Cortana odaklı ilk Microsoft Windows 10 Keynote’unda, Windows 10 işletim sisteminin temellerinin 2000’li yıllarda atıldığını belirttiler, üstelik sızdırılan Intel’in XP raporunda da benzer ifadeler göze çarpıyordu. Üstelik bu konuda, Windows XP’den alınan kullanıcı geri bildirimlerinin de Windows 10’un akıbetini ve piyasaya sürüleceği zaman hitap edeceği kategorinin de belirlenmeye başlandığı konuşulur.

Windows 10’un desteğinin ise 2021’de tamamlanacağı, 2020 itibariyle de yeni nesil işletim sisteminin duyurulacağından bahsedilir. Microsoft çalışanları hep “Windows 10’un rakamsal varyasyonları olmayacak, Windows 10 sürekli güncelleme alacak” deseler de yeni işletim sisteminin HoloLens merkeze alınarak “sanal gerçekliğe ve artırılmış gerçekliğe” dayalı bir Windows işletiminin de yaklaşık 4 yıldır geliştirildiği Insider sürümlerinin tartışıldığı günlerde konuşulan konu başlıklarındandı.