Ana sayfa Kültür Dizi&Sinema Star Wars yıldızı Carrie Fisher hayatını kaybetti

Star Wars yıldızı Carrie Fisher hayatını kaybetti

Star Wars'taki Prenses Leia Organa rolüyle sinema tarihine adını yazdıran aktris Carrie Fisher, 60 yaşında hayatını kaybetti.

1754
0

Fisher’ın kızı Billie Lourd’un sözcüsü tarafından verilen bilgide, ünlü aktrisin Los Angeles’ta TSİ 19.55’te öldüğünü açıkladı.

Fisher, 23 Aralık günü Londra’dan Los Angeles’a uçarken kalp krizi geçirmişti. Uçaktan indirilir indirilmez en yakın hastaneye götürülen Fisher, burada tedavi altına alınmıştı.

Sağlığını erken yaşlarda bozuldu

1973’te Hollywood’a giden Fisher, daha sonra Londra’da bir yılı aşkın oyunculuk eğitimi aldı. 1975’te tekrar Hollywood’a yolu düşen Fisher, ilk rolünü ‘Shampoo’ filminde kaptı.

İki yıl sonra Star Wars ile henüz 19 yaşında kariyerindeki en büyük adımı atan Fisher, serinin ikinci ve üçüncü filmlerinde de rol aldı.

Fisher’ın kariyeri, 1980’li yıllarda rol aldığı The Blues Brothers, The Man with One Red Shoe, Hannah, Her Sisters ve When Harry Met Sally filmlerle devam etti.

1983 yılında müzisyen Paul Simon ile evlenen Fisher, sadece bir yıl sonra boşansa da Simon ile görüşmeye devam etti.

Henüz 13 yaşında esrar kullanmaya başlandığı bilinen Fisher, alkolden uzak dursa da ilerleyen yaşlarında kokain ve LSD de dahil birçok uyuşturu kullanmaya devam etti.

Fisher’a 1985 yılında bipolar bozukluk teşhisi konmuştu.

Harrison Ford ile aşk yaşadı

2015’te çekilen Star Wars: The Force Awakens filmi ile Prenses Leia rolüne geri dönen Fisher, aynı yıl People dergisine verdiği röportajda, “Bu filmin hayatımda olağanüstü bir etkisi olacağını biliyordum ancak bunun ne olacağı veya neye benzeyeceğini anlamak mümkün değildi” ifadesini kullanmıştı.

Fisher, “The Princess Diarist” adlı kitabında kariyeri hakkında birçok bilgiye yer verirken, Star Wars’da Han Solo’yu canlandıran Harrison Ford ile yaşadığı flörtü de ilk kez açıkladı. Fisher kitabında, Ford ile setlerde üç ay flört ettiklerini belirtti.

Sadece üzgün olduğu zamanlarda anılarını kaleme aldığını belirten Fisher, “bir gün onları birilerinin okuyacağını hiç düşünmedim” ifadesini kullanmıştı.

KAYNAKTime
Önceki makale“Bir gün Polonya dendiğinde akla ilk G2A gelsin istiyoruz”
Sonraki makaleMobil sürümler geleneksel deneyimlerin önüne geçemiyor
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.