G2A 3D platformu oyunseverler ve tasarımcılara yeni kapılar açıyor

1487
0

Video oyun dünyasının yükselen yıldızı G2A (Games 2 All), oyun dünyası için hazırladığı yeni hizmetler hakkında Aralık ayı başında düzenlediği basın etkinliğinde detaylı bilgi sundu. G2A’in fırından yeni çıkardığı ürünler arasında en dikkat çeken ve firmanın giderek bir teknoloji firmasına dönüştüğüne kanıt sunan ürünler, G2A 3D ve G2A 3D+ oldu.

3D yazıcı alanında yapılan yenilik, G2A’in bugüne kadar tamamen dijitale odaklı olan ürün yelpazesini yavaş yavaş fiziksele dönüştüreceği anlamına da geliyor. G2A 3D ve 3D+, firmanın müşterilerinin yanı sıra iş ortaklarının da doğrudan yararlanabileceği son derece yenilikçi hizmetleri temsil ediyor.

G2A 3D, tasarımcılara her türlü oyun figürü ve eşyasına ait tasarım paylaşma imkanı veriyor. Aynı zamanda günlük hayata dair her türlü nesne kişiselleştirilmiş şekilde burada paylaşılabiliyor.

G2A 3D+ ise daha çok oyunseverlerin beğenisi için özelleşmiş bir platform. En sevdiğiniz oyun figürlerini G2A veri tabanından seçerek kişiselleştirebiliyor ve 3D yazıcıda basabiliyorsunuz.

Oyun dünyasına hareketlilik katacak G2A 3D ve 3D+ hakkındaki detayları, ürünlerin geliştirildiği ekipte yer alan G2A Asya Bölgesi Müdürü Karol Jacewicz’e sordum.

3D projesine başlamanın temel çıkış noktası neydi?

3D projesinin temelinde iki ana sebep yatıyor. Birincisi G2A’in bir teknoloji firması olması. Yeni ürünlerin geliştirilmesi için sürekli Ar-Ge yapılıyor ve sonucunda müşterilere en iyi, ilgi çekici ve yenilikçi ürünleri sunmaya çalışıyoruz. 3D yazıcılar bu açıdan bakıldığında mükemmel bir ilgi alanı. G2A olarak 3D yazıcı alanında projeler geliştirilmesini ilk teklif eden kişi de yıllarca bu sektörde yer almış olan Patryk Kadlec oldu. Patrick (G2A.com İş Geliştirme Direktörü), 3D yazıcı üreten firmasıyla geliştirdiği teknik bilgiyi G2A’e taşıdı ve böylece ana konsepti oluşturduk.

İkinci sebep, G2A olarak müşterilerimize yeni tecrübeler sunmak istememize dayanıyor. Şu an için bakarsanız G2A’in tamamen dijital bir firma olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak G2A olarak belli alanlarda müşterilere dijitalin ötesine geçen ürünler sunmak istiyoruz. 3D yazıcılar bu amaç için harika bir tercih çünkü dijital ile fiziksel ürünler arasındaki köprüyü temsil ediyorlar. Dijital ürün, genel olarak oyunlarımızdan çıkardığımız modeller olarak düşünülebilir. Oyundaki bir karakteri dijital ortamda takas edebilir veya üzerinde oynama yapabilirsiniz. Diğer yandan, aynı karakteri 3D yazıcıda basarak onu tamamen gerçek hale getiriyorsunuz. 3D projesi G2A için gerçeğe dönüşen bir rüya gibi. Müşterilerimize hem dijital hem de fiziksel dünyadan ürün sunma imkanı yakalıyoruz. 3D yazıcılar dijital ile fizikseli bir araya getiren mükemmel bir teknoloji ve yenilik alanında önümüzü açıyor.

G2A Asya Bölgesi Müdürü Karol Jacewicz, 3D yazıcıda üretilen miğfer ve kılıcı tutuyor. [DjitalX]

G2A artık sadece bir video oyun platformu olmaktan çıktı diyebilir miyiz?

Bunu anlamak için G2A ekosistemine genel olarak bakmak gerekiyor. Ekosistemin merkezinde video oyunların yer aldığı alışveriş platformunu görüyorsunuz. Platformun etrafında ise yeni nesil ödeme sistemleri, 3D yazıcı ürünleri ve sanal gerçeklik (VR) ürünleri gibi birçok yeni teknolojiler görüyorsunuz. Birçok yeni üründe önümüzdeki aylarda karşınıza çıkacak.

G2A olarak bu ekosistemin tümüyle fark edilmek istiyoruz. Çünkü müşterilerimizin geliştirmekte olduğumuz tüm projele ve uygulamalara erişebilmelerini istiyoruz. G2A yönetici ve çalışan kadrosu olarak genişlemeye devam ediyor ve belli alanlarda özelleşmiş kişiler katıldıkça biz kendi ürünlerimizi geliştirmek istiyoruz. Örneğin reklam alanında Google ve Facebook ile çok başarılı çalışmalarımız var. G2A olarak kendi içimizde de bu ürünleri geliştirmek için çalışıyoruz.

G2A sürekli yeni fikirleri kovalayan bir firma. Kurucularımız firmayı kurmaya karar verdikleri sabah, akıllarında bir video oyun alışveriş platformu vardı. Ertesi sabah, bu fikrin gerçeğe dönüştüğünü gördüler. 3D alanında da aynı şekilde ilerliyoruz. Yeni teknolojiler ve birbirlerine bağlı yeni ürünler geliştiriyoruz. Heyecan verici olan faktör de bu. Tüm ürünlerimizin birbiriyle bağlantılı olmasını sağlıyoruz. Nihayetinde tüm ürümler G2A ekosistemindeki yerini alıyor. G2A, bu gelişim konsepti içinde büyümeye devam edecek.

3D alanında G2A en yüksek talebi hangi kesimlerden alıyor?

Bu sorunun cevabı biraz uzun. Bildiğiniz gibi G2A olarak birçok oyun fuarına katılıyoruz ve müşterilerimizle doğrudan etkileşime giriyoruz. Müşterilerle aynı zamanda sosyal medya üzerinde de sürekli bir araya geliyoruz. İşbirliği içinde olduğumuz firmalarla da aynı etkileşime dahiller. Hisse sahiplerinin talepleri ve sürekli etkileşim içinde olduğumuz gruplar da ele alındığında, taleplerin de birçok çeşitli kesimden geldiğini söyleyebilirim.

3D ürünleri en çok talep eden gruplardan biri Cosplayer’lar. G2A’in sunduğu 3D yazıcı teknolojisini kullanarak kostümlerine özel parçalar üretebiliyor veya bizden temin edebiliyorlar. Örneğin Ağustos ayında Köln’de düzenlenen Gamescom fuardında G2A standında iki cosplayer yer aldı. Her ikisi de kostümlerinde 3D yazıcıda üretilen parçaları kullandı. 3D yazıcı sayesinde cosplayer’lar istedikleri malzemeleri çok daha kaliteli ve kolay elde ediyorlar. Aynı zamanda bu parçaları kendi komüniteleri ile paylaşma imkanı yakalıyorlar. Cosplay komünitesinin ne kadar büyük olduğunu düşündüğümüzde, paylaşımın önemini de daha iyi anlıyoruz. 3D yazıcıda üretilen tasarımların paylaşılması özellikle cosplay alanında tecrübesiz olanlara çok fayda sağlayacak.

[DijitalX]
3D yazıcısına bir diğer talep G2A’in iş ortaklarından geliyor. Oyun üreticileri karakterlerini 3D yazıcıda üreterek müşterilerine sunabilecekleri yeni ürün elde ediyor. Fuarlarda 3D karakterler boy göstermeye başlıyor. Satılan bu ürünlerin oyunseverler arasında takas edildiğini de görüyoruz. 3D yazıcı ile basılan figürler oyun firmaları için yeni bir pazarlama seçeneği de sunuyor. Oyunların ön sipariş döneminde bazı oyun figürlerinin maketini gönderebiliyorlar. Oyunseverler bu tür yeniliklerden hoşlanıyor çünkü masalarına veya kitaplıklarına bu figürleri koymayı seviyorlar.

Tüketicilerden bize sıkça gelen sorulardan biri, alışveriş platformunda hangi yeni ürünleri alabilecekleri oluyor. Yeni ürünler kovalayan müşteriler de dahil olmak üzere, sürekli alışveriş yapan birçok oyunsever bulunuyor. Taleplerini ve ilgilerini karşılamak için G2A Gear ve 3D gibi yeni alanlar geliştiriyoruz.

Yeni pazarlama kanalları ve ürünler ile tüketicilerin ilgisi karşılanmış oluyor. Bunların yanında, bazı oyun firmaları doğrudan oyunlara ait olmayan figürler sunmak istiyor. Ürünleri kişiselleştirmek istiyorlar. Böylece oyun figürlerinden giysilere kadar binlerce yeni ürün beliriyor. 3D yazıcı teknolojisi kendine özel ürünler isteyen firmaların üretim sürecini de son derece kolaylaştırıyor. Geçmişte Çin’de üretim yaptıran ve teslimat için haftalarca bekleyen firmalar şimdi kendi oyun figürlerini, kostüm ve giysilerini bizden yardım alarak çok daha kısa zamanda üretebiliyor (Dikkat etmemiz gereken nokta cosplayer’ların kostümlerini kendi ürettiği. Kostümlere eklenen parçalar ve aksesuarlar 3D yazıcıda basılıyor).

Bugün cosplayer’lardan YouTuber’lara veya oyun firmalarına kadar, kendisine özel ürün isteyen herkes 3D yazıcı hizmetimizden yararlanabilir, tasarımlarını paylaşabilir ve geliştirebilir.

3D yazıcı alanında uluslararası alanda işbirlikleri yapılacak mı?

Bu teknolojiyi herkese açmayı ve uluslararası alanda işbirlikleri yapmayı planlıyoruz. Bizim için en önemli faktör müşteri memnuniyeti. Bu yüzden ilk olarak Avrupa Birliği (AA) ülkeleriyle başlayıp ürünleri adım adım geliştirmek istiyoruz. Ürün geliştirme sürecinin ardından müşterilerden geri bildirim alarak ürünün mükemmel olmasını sağlıyoruz. Hem müşterilerin hem de iş ortaklarımızın geri bildiriminden yararlanıyoruz.

Avrupa dışındaki ülkelere açılmak teknik olarak son derece kolay. Sadece evinizde bir 3D yazıcı olması lazım. G2A platformu üzerinden indireceğiniz tasarımları böylece basabileceksiniz. Ancak burada üzerinden geçilmesi gereken güvenlik unsuru söz konusu. Güvenlik ayarlamalarının ardından G2A 3D yazıcı platformu küresel alanda kullanılabilecek.

Küresel alanda 3D yazıcı firmalarıyla çalışmak mümkün ancak şu an bu aşamada değiliz. İlk olarak ürünlerin en kaliteli şekilde temin edilmesini sağlamalı ve güvenlik altyapısını tamamlamalıyız. Eğer bir geliştirici iseniz, platformumuza modellerinizi yüklerken bize güven duymalısınız. Aynı zamanda iş ortaklarımızın da bize temin ettiği verileri güvenlik altyapımızla koruduğumuzdan emin olmalıyız. Güvenlik altyapısının tamamlanması ve test edilmesinin ardından gelecek yıl içinde Avrupa dışındaki ülkelere açılmayı planlıyoruz. İş ortaklarımıza ve geliştiricilere vermemiz gereken mesaj, platformumuzda yer alan ve paylaşılan tüm verilerin korunduğu ve bu altyapının herkesin güvenle işlem yapabilmesi için geliştirildiği. Bu sayede özellikle korsana karşı önlem almış olacağız.

Geliştiriciler ve illüstratörlere para kazanma imkanı doğacak mı?

Kesinlikle. Bir tasarımcı iseniz bugün 3d.g2a.com adresine giderek profil oluşturabilir ve tasarımlarınızı paylaşmaya başlayabilirsiniz. Tasarımları bedava paylaşmanız veya pazarlamanız mümkün. Aynı zamanda sürekli gerçekleştirilen kampanyalar ve toplu e-posta gönderimleri sanatçıların komünitelerini geliştirmeleri için büyük bir potansiyel sunuyor. Kısaca para kazanma amacı gütmeseniz bile çok sayıda insana ulaşma şansı yakalayabilirsiniz.

Burada oyuncu dünyasından farklı olarak 3D tasarımcılara dikkat etmek gerekiyor. Amacı oyun oynamak olmayan ama sadece sevdiği için gecesini-gündüzüne katarak model geliştirilen insanlar var. 3D tasarımcı olan bazı arkadaşlarım sabahlara kadar çalıştıkları bu çizimleri satmak değil, sadece paylaşmak için hazırlıyor ve bundan büyük zevk alıyor. G2A 3D ile basılması mümkün olan tüm figürlere platformda yer veriyor ve insanlara erişmesini sağlıyoruz.

Dünyanın dört bir yanındaki tasarımcılar bugün G2A 3D’ye üye olarak ürünlerini sergilemeye, pazarlamaya ve kitlelere erişmeye başlayabilir.