Ana Sayfa Uzay Astronomi Cassini, Satürn’ün mikro uydusuna ait en detaylı fotoğrafı elde etti

Cassini, Satürn’ün mikro uydusuna ait en detaylı fotoğrafı elde etti

3583
0

‘Büyük Final’ görevi ile 2017’de Satürn keşfini sonlandıracak olan Cassini, 15 Eylül’de gerçekleştireceği kamikazeye kadar gaz devininin halkalarına ait bugüne kadar görülmemiş detayları ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

NASA’nın 18 Ocak’ta yayımladığı en yeni fotoğraflarda, sadece 8 kilometre çapındaki mikro uydunun şekli son derece detaylı görülebiliyor.

Adını Yunan mitolojisindeki bir şairden alan Daphnis, Satürn’ün A halkasındaki ‘Keeler Aralığı’nda yer alıyor.

Halkalar arasındaki dans devam ediyor

Daphnis’in Temmuz 2010’da çekilen fotoğrafı. [NASA]
Cassini, Büyük Final görev kapsamında Satürn’ün halkaları arasında mekik dokurken, kutup noktalarına yakından bakacak. Uzay aracının her gün Dünya’ya gönderdiği yeni bilgiler sayesinde, gaz devinin atmosferi ve halkaları hakkında daha fazla bilgi elde edinilmesi amaçlanıyor.

Satürn halkalarının şekli ve düzeni, aralarındaki boşluklarda yer alan küçük uyduların çekim güçleri ile belirleniyor. Cassini, Daphnis’i görüntülemeden önce mikro uydunun Keeler Aralığı üzerindeki kütleçekimsel titreşimlerini tespit etmişti.

Cassini’nin ilk fotoğrafları Mayıs 2005’te çekilmişti. Fotoğrafların incelenip uydunun resmen keşfedilmesi bir yıl sürdü. Cassini, en son fotoğraflardan önce Daphni’nin en yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını 2010’da elde etmişti.

Cassini’nin Büyük Final görevi hakkında detaylı bilgi isterseniz tıklayın

Önceki İçerikEvrenimiz en az 2 trilyon galaksiyi içerisinde barındırıyor
Sonraki İçerik200 kilometrelik asteroidin değeri en az 10,000 katrilyon dolar
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.