Ana sayfa Teknoloji Hi-Tech Hawaii, enerjisini 2045 yılına kadar %100 yenilenebilir kaynaklardan üretecek

Hawaii, enerjisini 2045 yılına kadar %100 yenilenebilir kaynaklardan üretecek

313
0
Okuma süresi: 3 dakika

Hawaii, 2045 yılına kadar elektrik enerjisinin tamamını yenilenebilir kaynaklardan elde etmeyi amaçlıyor.

Ulaştırma sektöründe bu amacı destekleyenler, her türlü yer hizmetinde 2045 yılına kadar yenilenebilir kaynakların kullanılması çağrısı yapıyor.

Blue Planet Vakfı’nın yönetici müdürü Jeff Mikulina:

Fosil yakıtımızın büyük bir kısmı ulaşıma gidiyor ve bu çözülmesi gereken bir zorluk. Şu anda geleceğe yönelik bir vizyonumuz yok.

Ancak Hawaii yetkilileri, herkesi yakıtla çalışan otomobillerinden kurtarmayı planlamıyorlar – en azından henüz değil.

Enerji ve Çevre Komitesi Başkanı Chris Lee; Kimse insanları sevebilecekleri arabalardan kurtarmaya zorlamak istemiyor.

Hedef, yolda tahmini 1 milyon otomobil dışında yaklaşık 5.000 elektrikli araç bulunduğunu açıklayan otomobil endüstrisi için dik bir tırmanışı temsil ediyor.

Bir enerji danışmanlık şirketi olan HD Baker & Co. şirketinin genel müdürü Hugh Baker:

Bunu başarma kabiliyetimiz, tüm otomotiv endüstrisinde yaşananlara bağlı olacak. Yüzde 100 temiz ulaşım teknolojisi istiyoruz diyebiliriz, ancak Hawaii’deki pazar, kendi başına tüm global otomobil endüstrisini taşımak için yeterince büyük değildir. Gerçekten Hawaii’den daha fazlası gerekecektir.

Bir ada bir ilk için kollarını sıvayacak

Yollardaki 1 milyon otomobil, yüzlerce otomobil satışı ve çok sayıda araç filosu bulunan çok sayıda ilçe ile devletin yenilenebilir yakıtlar yetkisini nasıl uygulayabileceği belli değil. Araç menfaat sahipleri ötesinde -bu karışıma yayalar ve bisikletlilerde dahil- devletin ulaşım yakıtının yüzde kaçının yenilenebilir kaynaklardan geldiğini devlet için bile ölçmek zor oluyor.

Tasarı, Çarşamba günü Hawaii Parlamentosunda tanıtıldı. Eğer tasarı Parlamento onayından geçerse Hawaii ulaştırma sektörü için böylesine yüksek bir hedef belirleyen ilk ulus olacak.

Hawaii Valisi David Ige, Associated Press ile yakın tarihli bir röportajında şu sözleri dile getiriyor:

Bu muazzam ve büyük bir dönüşüm. (Hawaii olarak) Biz dünyadaki en izole toplumuz ve bugün kullandığımız petrolün neredeyse tamamını ithal ediyoruz.

Tasarının detayları üzerinde halen çalışılmakta olup, Lee: “Tasarının yatırım desteği ile gelip gelmeyeceği henüz muallakta.”

Devlet son zamanlarda ulaşımda yenilenebilir yakıtlar üzerinde çalışmak üzere Ulaştırma Bakanlığı’nda yeni bir pozisyon açtı ve Lee, Honolulu’nun şehir merkezindeki iş yerlerinde elektrikli araç şarj istasyonlarını artırmak için altyapı inşa etmeyi planladığını belirtti.

Bu manzarayı görmek isteyen tatilcileri taşıyan uçakların bir yandan gökyüzünü zehirliyor.

Milletvekilleri ayrıca 100 alan başına 1 istasyon bulunan elektrikli araç şarj istasyonlarının sayısını artıracak bir tasarıyı da yürürlüğe getiriyorlar, böylece banliyöler güneşten gelen enerjinin şebekeye aktarıldığı gün boyunca elektrikli taşıtları şarj edebilir.

Elektrikli araçların daha çok teşvik edilmesi Hawaii’nin yenilenebilir elektrik hedeflerini karşılamasına yardımcı olabilir.

Hawaii Otomobil Satıcıları Derneği’nin yetkili müdürü David Rolf:

Hawaii’deki otomobil satıcıları yenilenebilir enerjiye geçiş sürecini destekliyor ancak insanları başka yakıtlarla çalışan araçları satın almaya teşvik etmek için devlet tarafından büyük bir reklam kampanyası süreceğine inanıyorlar. Bu amaç karşısında tutkuluyum, ama aynı zamanda gerçekçiyim.

Hawaii’nin yenilenebilir enerji kaynakları

Bu adalar grubundaki yenilenebilir enerji kaynakları doğal ve sürekli olarak yenileniyorlar. İşte yenilenebilir enerji kaynakları ve nasıl elde edildikleri:

Biyoenerji: Organik malzemelerden gelen enerjiler (bitkisel, hayvansal) ve belediyeye ait katı atıklar.

Jeotermal: Dünyanın iç kısmındaki ısıdan gelen enerji.

Hidroelektrik: Akarsular ve barajlar.

Okyanus: Dalgalar, gelgitler, akımlar (hidrokinetik) veya okyanustaki sıcaklık farklılıkları (okyanus termal enerji dönüşümü).

Solar: Güneş enerjisi.

Rüzgar: Rüzgar enerjisi.

Hawaii adaları, rüzgar, güneş, jeotermal, biyoyakıtlar ve hidroelektrik gibi bol miktarda doğal kaynağa sahip.

Onları çalışacak duruma getirmek, devletin temiz enerji hedeflerini gerçekleştirmek için kritik önem taşıyor.

Hawaii’nin yenilenebilir enerji projelerinin %65’i 〈 Hawaii.Gov 〉

Tatilciler için yeni bir yakıt bulmak gerekiyor

ABD Enerji Bakanlığı’na göre, Hawaii sakinleri, 2015 yılında ülkenin her yerindeki 1.000 elektrikli araç ile 2. sırada, California’nın hemen arkasında yer aldı.

Hawaii’nin şu an turizm odaklı ekonomisi için kritik olan, uçak yolculuğunda kullanılan fosil yakıtlarla olan mücadelesi biraz beklemek zorunda kalacak.

2015 yılında Hawaii’nin ithal ettiği 36 milyon varil petrolun yaklaşık dörtte biri ticari havacılık için kullanılmıştı. Ancak, enerji uzmanlarının aktardıklarına göre, uzun uçuşlar yoğun bir biçimde enerji gerektiriyor ve günümüz teknolojisi ile genellikle bu enerji yalnızca yakıtlarda bulunuyor.

Manoa’daki Hawaii Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde yardımcı doçent olan Matthias Fripp:

Bir uçağın gitmesi gereken yere gitmesi için yeterli pil taşıması fiziksel olarak mümkün bile değil.