Ana sayfa Bilim Astronomi Cassini’den Satürn halkalarına ait olağanüstü yakın çekim fotoğraflar

Cassini’den Satürn halkalarına ait olağanüstü yakın çekim fotoğraflar

915
0
Satürn'den 134,500 km mesafede yer alan yoğunluk dalgası sağda görülebiliyor. Yoğunluk dalgası, gezegenden belli bir mesafede yer alan parçacık birikimini temsil ediyor. [NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute]
Okuma süresi: 2 dakika

Satürn sistemindeki görevinde sona yaklaşan Cassini, gaz devinin halkalarını hiç olmadığı kadar yakından görüntüledi. Buz ve toz parçacıklarından oluşan kalıntılar arasında mekik dokuyan Cassini, hareket ettiği özel yörüngeler üzerinde halkaların bugüne kadar gizli kalan detaylarını görmeyi başardı.

Satürn’ün ana halkalarına ait görüntülerin çözünürlüğü, 550 metre genişliğindeki çok ufak detayları bile (kozmik ölçekte) görünür kılıyor.

Cassini, Kasım 2016’da başladığı halka gözlemlerini Nisan 2017’de sona erdirecek. Ardından ‘Büyük Final‘ adı verilen son görevine başlayacak ve Satürn halkaları arasında 22 dalış gerçekleştirecek.

Satürn B halkasının dış kısmı, geçmişteki gözlemlere oranla 2 kat daha net fotoğraflandı. [Satürn’den 134,500 km mesafede yer alan yoğunluk dalgası sağda görülebiliyor. Yoğunluk dalgası, gezegenden belli bir mesafede yer alan parçacık birikimini temsil ediyor. [NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute]

Astronomların gözleri açıldı

Cassini, halkaların dış kısımlarını gözlemlediği aylar boyunca Daphnis ve Pandora gibi küçük uyduların da yüksek çözünürlüklü görüntülerini elde etti.

Cassini görüntü ekibinin lideri Carolyn Porco, “Geride kalan 13 yılda yararlandığımız en detaylı halka fotoğraflarının ardından, yeni koleksiyonda görüntülerin bu kadar gelişmiş olması beni büyüledi” ifadesini kullandı. Porco, Cassini’nin Satürn halkalarını gözlemlediği 13 yıldan bu yana en detaylı görüntüleri yakaladığını söyledi.

Satürn’ün B halkasına ait bir diğer görüntü. [NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute]
Satürn görüntüleri üzerinde çalışan Cassini ekibinden Matthew Tiscareno da, ‘yeni fotoğrafların Satürn halkalarına yeni bir kapı araladığını’ belirtti. Tiscareno, önümüzdeki aylarda gelecek fotoğraflar ile halkaların Satürn’e yakın kısımları hakkında yeni bilgiler elde edeceklerini belirtti.

Cassini, 7 yıl süren yolculuğunun ardından 2004’te Satürn’e ulaşmış ve taşıdığı ESA Huygens keşif aracını Titan uydusuna bırakmıştı. ESA, kısa süre önce Titan’a iniş görüntülerini yayımlamıştı.

Satürn A halkasına ait fotoğrafta geçmişteki gözlemlere kıyasla en az iki kat daha fazla parçacık görülebiliyor. [NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute]