Ana sayfa Teknoloji Donanım&Elektronik Intel’in 8.Nesil işlemcileri 14nm mimarili olacak ama 10nm’ler yolda

Intel’in 8.Nesil işlemcileri 14nm mimarili olacak ama 10nm’ler yolda

Intel, 14nm'lik işlemci mimarisiyle yoluna devam edecek. 10 nm'ler ise 2 yıl sonrasına kaldı.

738
0
Okuma süresi: 2 dakika

Intel’in 7. Nesil Kaby Lake işlemcileriyle geçtiğimiz CES fuarında tanıştık, çok geçmeden 8.Nesil işlemcilerin de yol haritası şekillenmeye başladı. Intel’in ana akım olarak kullanacağı 8.Nesil işlemcileri, biraz daha güç tasarrufuyla birlikte 14nm mimari teknolojisini kullanacak. 2018 yılı içerisinde Intel’in 10nm’lik CPU’ları duyuracağı düşünülüyordu. Görünüşe bakılıras 2019’un yol haritasında var. Kaliforniya’daki, ‘Inverstor Day’ konferansında Intel, bol bol yeni nesil işlemcileri hakkında konuştu. 2018’de pek fazla değişiklik görülmese de, Intel IoT ve Endüstri 4.0 standartlarına göre işlemci mimarisini genişletecek. Bununla birlikte konuşmacılar, 10nm mimariye sahip işlemcilerin de son kademeye geldiğinin altını çizdi.

Yavaş yavaş 10nm’lereye…An itibariyle deneniyor

Intel’in planlarına bakılırsa, işlemcilerin ar-ge süresi uzatılmış, Sky Lake’lerin ardından ‘aşırı yeni’ olarak nitelendirebileceğimiz işlemcilerin duyurulmamasında, ar-ge süreçlerinin etkili olduğu açıklanmıştı. 2018 itibariyle genel olarak veri merkezlerinin hedeflendiği bir Intel stratejisi mevcutken, veri merkezleri, büyük veri gibi aşırı iş performansı sergileyen segmentler için 10nm mimariye sahip işlemciler piyasaya sürülecek. Hedef veri merkezleri olsa da, bu işlemciler her Core işlemci gibi Dell, Acer, HP gibi, firmanın ortaklarıyla birlikte son kullanıcıya da ulaştırılacak.

Özellikle son işlemci, ‘veri kullanımı sırasında kullanılan enerjinin daha tasarruflu olması’ üzerine geliştirildi. Son üç yıldır da veri merkezlerinin harcadığı enerji fazlasıyla dile getiriliyor. Bu enerjinin yarıya indirilebilmesi için, data cihazlarının kutup bölgelerinde, suyun altında saklanmaya başlandığını duymaya başladık. Intel’den Ashraf Eassa, bu işlemcilerin özellikle sıvı soğutma temelli olacağını söyledi. Yani, 8. Nesil itibariyle şu sıralar masaüstü cihazlarda gördüğümüz sıvı soğutma sistemleri, dizüstülerde ana akım hale gelecek.

Coffee Lake ve Cannon Lake işlemciler

Sanırım Cannon Lake işlemci ailesi 10nm’lik bir mimariye sahip olacak. Bunun yanısıra Kaby Lake işlemcilerine oranla saat hızı konusunda değişiklik olmayacak, zira sıvı soğutma temelli olmasından kaynaklı, overclocking konusunda epey başarılı bir işlemci öngörülüyor. Yine Inverstor Day’de bahsedildiği kadarıyla, yeni nesil 8. Core işlemciler, U serisi ve S serileriyle varyasyonlara ayrılacak.

Bazı şartlarda!

Intel’e göre, 8 Nesil Core işlemciler, özellikle Cannon Lake’den bahediliyor; 7. Nesil Kaby Lake’lere oranla 15% daha hızlı bir performans sağlayacak. Y serisi, yani Core M serisi biraz bu kategorinin dışında olsa da, ‘bazı şartlarda 15% daha üstün performans’ cümlesinin ‘bazı şartlarda’ kısımını, şimdiye kadar kimse anlayabilmiş değil.

Yol haritasına bakacak olursak; Intel’in aynı stratejisi devam edecek. 2017’nin 3. Çeyreği itibariyle duyurulacak, CES ve IFA fuarlarındaki teknolojilerde de somut olarak sergilenecek.