Ana sayfa Bilim Çevre İrlanda yeşil enerji alanında bir ilki daha başarma yolunda!

İrlanda yeşil enerji alanında bir ilki daha başarma yolunda!

Kömüre ve fosil yakıta elveda!

295
0
[Wikimedia Commons]
Okuma süresi: < 1 dakika

İrlanda parlamentosunda kabul edilen yasa tasarısı, fosil yakıtlardan bağımsız kalmak adına dünyaya örnek olabilir. Bu yasa yürürlüğe girerse (teklif Parlamentoda 90’a 53 oyla kabul edildi) İrlanda Stratejik Yatırım Fonu fosil yakıtlara verdiği 8 milyar Euro’luk desteği geri çekecek.

Yasa tasarısını medyaya duyuran Milletvekili Thomas Pringle, “Yapılan bu değişiklik iklim bilimine inanmayanlar ve küresel ısınma karşıtlarının yaptığı lobi faaliyetlerinin daha fazla tolare etmeyeceğimizin net bir sembolü olacaktır. Gelişmemiş ülkelerdeki milyonlarca fakir insanlar küresel ısınmanın sonuçları olarak kıtlık, sivil kargaşa ve toplu göçle burun burunayken biz böyle bir durumu kabul edemeyiz” ifadesini kullandı.

Yasa onaylanır ve yürürlüğe girerse İrlanda Stratejik Yatırım Fonu önümüzdeki 5 sene boyunca fosil yakıt firmalarına yapacağı bütün yatırımı iptal edecek.

Böylelikle halkın parası Exxon (Forbes 2000’de Apple’ın hemen ardından geliri en yüksek olan dokuzuncu firma, ) gibi önünde durulması pek mümkün olmayan petrol firmalarına gitmesi de engellenmiş olacak. Aynı zamanda bu yasa ile gelecekte yakıt firmalarına yapılacak yatırımların da kısmen önüne geçilecek.

‘Fosil yakıt endüstrisi saf dışı kalmalı’

Boşta kalan paranın nereye aktarılacağı hakkında henüz bir şey söylenmezken, bu para için en iyi adres İrlanda Sürdürülebilir Enerji Kurumu gibi duruyor.

Bu davranış ülkede bütün çevre dostlarının tam desteğini aldı.

“İrlanda Parlamentosu sonunda halkın büyük çoğunluğunun zaten bildiği şeyi sonunda anladı; bu yıkıcı küresel ısınma ile mücadele etme imkânımız varken, bu krizi yönlendiren fosil yakıt endüstrisini saf dışı bırakmamız gerekliliği” diyor Katolik Yoksullara Yardım Kuruluşu Başkanı Éamonn Meehan.

Buna benzer bir uygulamayı Norveç 2015 yılında hayata geçirmiş ve bazı firmalara verilen desteği geri çekmişti ancak bu uygulama bütün şirketleri kapsamıyordu.

Küresel ısınmaya ılımlı politikalar yürüten ülkeler olsa da bu yasa tasarısı ile beraber İrlanda bu konuda somut ve en büyük adımı atan ilk ülke olacak.

Temennimiz ise bu ve benzer adımların çok geç olmadan atılması.