Ana sayfa Teknoloji Mobil Cihazlar Windows 10 Mobile’da çok mühim bir güvenlik bug’ı bulundu

Windows 10 Mobile’da çok mühim bir güvenlik bug’ı bulundu

Windows 10'da endişelendiren fotoğraf bug'ı keşfedildi

264
0
[wonderplugin_cond deviceinclude="Android"] [/wonderplugin_cond]

Daha önce Windows 10’un ilk buildlerinde Wi-Fi açıkları ve Store açıkları otoriteler tarafından defalarca ‘kaşındıktan’ sonra, Anniversary güncellemesinin kısmen Windows 10’un bu açıklarını kapadığını gördük.

Anniversary güncellemesiyle birlikte Windows 10 için yayımlanan sonraki 3 build güncellemesi de ayrı ayrı güvenlik patch’lerini barındırıyordu ve bu güvenlik endişeleri kısmen son bulmuş oldu. Şimdi ise Windows 10 Mobile’ın barındırdığı, güvenlik açığı oluşturabilecek bir bug söz konusu. Aslında Windows 10 Mobile’ın kitlesi düşünüldüğünde Microsoft’un başına iş alabileceği bir problem. Buna karşın, Windows 10 Enterprise versiyonunda pek fazla açık görülmedi, haliyle Microsoft’un, Windows 10 ile hedeflediği ‘kurumsal müşteri’ pek rahatsız olmadı bu Wi-Fi açıklarından.

Yeni keşfedilen bug, özellikle Anniversary Update alan cihazlarda görülüyor ve genel olarak kişinin fotoğraflarının, cihaz açıldığında fotoğraf galerisinde hala bulundurmasından ibaret.

Sorun yazılımsal mı? Yoksa Lumia 950 kaynaklı mı?

Sorun, genel olarak Lumia 950 ve 950 XL varyasyonlarında görülüyor. Hal böyle olunca, akıllara ilk başta ‘Lumia 950 kaynaklı bir sorun mu?’ sorusunu getirdi. Ancak hatanın yazılımsal olarak ele alındığı ve yavaş yavaş ‘bug fix’lerin yayımlanmasıyla, sorunun Windows 10 Mobile kaynaklı olduğunu söylemek daha mantıklı. Aslında duruma bakılırsa Windows Hello yazılımından kaynaklı bir problem olabileceği de değerlendirilebilir.

Bir fotoğraf bug’ı kulağa kolay bir bug veya önemsiz bir bug gibi geliyor olabilir ancak screenshot’lar ve şifrelerin fotoğraflarının çekilmesini düşündüğümüzde, ya da şantaj durumlarını düşünürsek epey ciddi bir problem.

Hello kullanıcılarında daha ağırlıklı

Her kullanıcıda olmasa da, Hello’yu ağırlıklı olarak kullanan kişilerde daha fazla bu bug meydana gelmiş. Aslında Hello’nun alması gerektiği çok daha büyük bir yol mesafesi var ve böylesi bir bug’a neden olabileceği çok doğal.

Problem tam olarak şöyle işliyor:

– Kilit ekranındayken direkt olarak kaydırarak bir fotoğraf çekin

  • Sol alt kenarda duran fotoğraf önizlemesine dokunun
  • Silin
  • Windows Camera uygulamasına geri dönün
  • Fotoğrafın önizlemesine tekrar dokunun
  • Böylece fotoğrafı silmenize rağmen, kazasız belasız aynı şekilde orada durduğunu göreceksiniz.
  • Son olarak önizleme, tamamen fotoğraf albümünüzü açacak ve aslında bu kamera uygulamasına, kilit ekranından girmenize rağmen ekran kilitlenmeyecek.

Bu problem Insider programının içerisinde olan kullanıcılar için daha yaygın görülüyor.