Falcon 9’un Cape Canaveral Uzay Üssü’deki tarihi ateşlemesine ait görüntüler

605
0
Okuma süresi: 2 dakika

İronik bir hikaye ile başlayalım. Kurulmasını takip eden dört yılda sayısız engelle boğuşan, ilk başarılı roket ateşlemesini ise 2006’da yapabilen SpaceX, 2005’te Vandenberg Hava Üssü’nden kovulmuştu. Elon Musk, Falcon 1 motorlarını denemek için Complex 3 West ateşleme platformunu 7 milyon dolar ödeyerek kiralamıştı. O zamanlar özel sektör ve devletin desteğini almakta zorlanan SpaceX, nihayetinde Marshall Adaları’nda çalışmalarına devam etmek zorunda kalmıştı.

Mükemmel bir drone çekimi ile ufak bir ara verelim: 

Aradan geçen 10 yılı aşkın sürenin ardından, SpaceX en son ateşlemesinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) kargo gönderen Falcon 9 roketini Cape Canaveral Uzay Merkezi’nde kendi sahibi olduğu 39A platformuna indirdi. Landing Zone 1 adını alan 39A, NASA’nın 2011’de sona eren Uzay Mekiği Programı’ndan bu yana kullanılmıyordu. 19 Şubat günü TSİ 16:39’da ateşlenen Falcon 9, Dragon uzay kapsülünü alçak yörüngeye taşımasının ardından 39A’ya sorunsuz bir iniş gerçekleştirdi. Apollo programının ilk ve son görevlerinde kullanılan 39A, SpaceX tarafından 20 yıllığına kiralanmasının ardından bakımdan geçirilerek tekrar kullanıma hazır hale getirildi.

Falcon 9’un en son ateşlemesine ait fotoğraflara aşağıda göz atabilirsiniz:

Uzay taksisi denemesi bu yılın sonunda yapılabilir

SpaceX’in 1 Eylül 2016’da yaşanan kazanın ardından hızla toparlanma sürecine girmesi ve kazanın ardından gelen ilk iki resmi görevi başarıyla tamamlaması, NASA ile güven ilişkilerini de güçlendiriyor. Elon Musk, 18 Şubat’ta attığı tweet’te ‘ateşleme sürecinde yüzde 1 risk ihtimali olduğunu yine de bir gün beklemenin daha doğru olacağını’ söylemişti. Ertelenen ateşleme, Falcon 9’un roketlerini çalıştırmaya 13 saniye kala ertelendi. Sebep olarak, ikinci kademedeki motorun enjektöründen alınan beklenmedik ölçümler gösterildi. Ertesi gün yapılan ateşlemede kargonun başarıyla gönderilmesinin ardından, SpaceX’in NASA tesislerindeki varlığı da artacak gibi görünüyor.

Dragon görev yöneticisi Jessica Jenson’ın verdiği bilgiye göre uzay kapsülünü taşıyan roket ikinci kez 39A’dan ateşlenebilir. Dahası, 39A muhtemelen SpaceX’in derin uzay roketi Falcon Heavy’nin ateşleme platformu olacak. Falcon 9 ateşlemeleri ise Eylül 2016’daki kazanın yaşandığı ve tamirden geçirilen Pad 40 platformuna taşınacak. Jenson, SpaceX’in UUİ’ye düzenleyeceği astronot taşımacılığı görevi için ilk denemeyi bu yılın sonunda yapmayı planladıklarını da söyledi. Crew Dragon astronot taksisi görevindeki ilk insanlı uçuşun ise 2018 başında yapılması planlanıyor.

Dragon, UUİ’ye 2,500 kg ağırlığında malzeme ve deney taşıyor. Uzay istasyonuna ulaşması iki gün sürecek Dragon, ardından mürettebat tarafından kontrol edilerek hava kilidine kenetlenecek.