Okuma süresi: 2 dakika

Sık uçak yolculuğu yapan biriyseniz sizden daha alçak irtifada sağdan-soldan geçip giden uçaklar görmüşsünüzdür. Bunun bir üst seviyesi sadece birkaç yüz metre mesafede bir uçağın yanından geçmek olabilir. Daha da heyecan (aslında korku) verici ve beklenmedik bir durum var ise o da süpersonik savaş uçağı ile bir başka yolcu uçağının yan yana gelmesi. Facebook’ta CirrusPilot sayfasında yayımlanan video, son derece nadir yaşanacak bu ihtimale ait.

Yaşanan durumun özeti şu: Hindistan’ın Mumbai kentinden havalanan ve Londra’ya uçan Boeing 777-300ER, Almanya’nın Köln kenti üzerinde yer ile temasını geçici olarak kaybediyor. Uçak kaçırılması veya teknik sorun gibi bir durumdan şüphelenen kule hemen hava kuvvetlerini haberdar ediyor ve bir Eurofighter Typhoon havalanıyor. Gerisi, iki uçağın peşinden yolculuk eden British Airways uçağındaki yolcunun çektiği videoda görülüyor.

Incredible footage of the German Air Force intercepting a Jet Airways 777-300ER bound for London (from Mumbai) yesterday after it failed to respond on the appropriate ATC frequencies. The trailing British Airways plane captured the footage near Cologne Germany. The JA pilots saw the Eurofighters and after speaking over emergency frequencies the plane carried onto London. #ChemtrailsEdit:Many commenters have noted that at the 1min 30sec mark of the video there is a small dark object. The object is moving faster than the other traffic. It originates far to the left of the Euro Fighter and takes a 45 degree angle direction towards the North East of the video shot. Perhaps a shadow of another aircraft crossing above. #UFO

تم نشره بواسطة ‏‎CirrusPilot‎‏ في 18 فبراير، 2017

Times of India haberine göre, savaş jeti pilotu ile yolcu uçağı pilotlarının temas kurmasının ardından yer ile iletişim tekrar sağlanıyor. Boeing 777-300ER sonrasında sorunsuz bir şekilde yolculuğuna devam ediyor. Jet Airways tarafından yapılan açıklamada ise 16 Şubat 2017 günü havalanan 9W 118 sefer sayılı uçuşun müdahalenin ardından hemen telsiz iletişimini tekrar sağladığı belirtildi. 330 yolcu ve 15 mürettebat taşıyan uçağın sağ salim Heathrow’a inmesinin ardından soruşturma başlatıldı.

Nükleer başlık taşıyan uçağa müdahale

NATO tarafından kullanılan Eurofighter Typhoon, geçmişte sivil değil ama askeri amaçlı müdahalelerde bulunmuştu. Bunlardan yakın zaman ait en akılda kalanı, Şubat 2015’te görüntüleri ortaya çıkan Tupolev Tu-95’e yapılan müdahale. Britanya Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait Typhoon ile Fransız Mirage savaş jetlerinin müdahelesinde, Typhoon gözdağı vermek için havadan-havaya ateşlenen füzelerini aydınlatıyor.

İngiliz medyasında çıkan haberlerde, Manş Tüneli üzerinde müdahale edilen Rus stratejik bombardıman uçağının nükleer füze taşıdığı ancak savaş başlığının takılı olmadığı öne sürülmüştü. Bu tür olaylar ne kadar sık yaşanıyor derseniz, müttefik ve Rus uçakları arasındaki müdahelelerin “Avrupa neden Putin’i sevmiyor” listesinde üst sıralardaki yer aldığını söylememiz gerekiyor. Sadece 2014’te Kuzey Denizi, Baltık Denizi ve Atlantik Okyanusu’nda yolu kesilen Rus uçağı sayısı 100’ün üzerinde.