Ana sayfa Teknoloji Mobil Cihazlar iPhone X yok, iPhone ve iPhone 8 varyasyonları duyurulacak

iPhone X yok, iPhone ve iPhone 8 varyasyonları duyurulacak

Apple, iPhone'un 10. yılında nasıl bir 'iPhone planlanması' geliştirdi? Yazılanlar ve yeni haberler...

455
0
Okuma süresi: 2 dakika

Geçtiğimiz ay, eylül’deki olası iPhone tanıtımları içerisinde bir iPhone X modelinden söz ediliyordu. Özellikle ABD’deki Apple blogları bu konunun üzerine fazlasıyla gittiler, 1000 dolarlık iPhone’ların 10. Yılın şerefine duyurulacağını söylediler. Sözkonusu fiyat duyumu, büyük ihtimalle bir yanlış anlaşılma veya ‘öylesine habercilik’ sonucu oluştu. Donald Trump, geçtiğimiz haftalarda ABD’nin ithalat ve ihracata uygulayacağı vergi stratejisini duyurdu ve muhtemelen akıllı telefonlara da ABD’de 300-400 dolarlık bir ek vergi uygulanmasından bahsediliyor. Aslında Donald Trump’ın hala neler yapacağı, nasıl bir strateji uygulayacağı muamma. Yani, en azından şimdilik ‘çok çok pahalı bir iPhone’ asılsız çıkmış durumda. Buna karşın, 10. Yıla özel bir iPhone’da da ‘doğruluk payı’ bulunuyor.

3 iPhone varyasyonundan sadece 2’si satışa sunulacak

Basında 3 iPhone varyasyonu öne çıkmış durumda. iPhone Pro veya iPhone X isimleri öne çıkarılsa da, iPhone’un 10. Yıla özel ortaya çıkacağı varyasyonu, sadece ‘iPhone’ isimiyle duyurulması kuvvetle muhtemel. Burada dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı var, eylül ayındaki iPhone tanıtımında tanıtılması beklenen 3 farklı iPhone’lardan sadece 2 tanesi satışa sunulacak, sadece iPhone olarak isimlendirilen, 10. Yıl modeli ise 2018’in 2.Çeyreğinde piyasaya sürülmesi planların içerisinde. Bu modelin ekran boyutu, donanım özellikleri, ekran teknolojisinden söz edilse de, Apple’ın hiçbir modelinde ‘aşırılığa’ kaçmadığını, bilindik Retina teknolojisinin güncel halini kullanacağı da, bizim bilgilerimizin arasında.

iPhone meselesini biraz daha netleştirecek olursak; Apple, son 3 yılda toplam 12 farklı iPhone patenti duyurdu. İlk patent, iPhone’larda geleneksel hale gelen, şu ‘Home’ tuşuyla ilgili oldu. Patente göre, Home tuşunun çalışması için herhangi bir fiziksel düğmeye ihtiyaç kalmıyor, bunun yerine iPhone kasasının içerisine gömülü olan sensörler, Home tuşu görevini yürütecek, böylece iPhone’ların gövde üzerindeki ekran payı artacak.

iPhone’da yer alacağı düşünülen bir başka patent ise, farklı bir ekran teknolojisi. Paneli Retina olsa da, cam teknolojisi biraz daha farklı olabilir. camın hafif esnek yapısı, uygulamalara dokunulduğunda, tıpkı Home tuşuna basıldığı gibi fiziksel tuş izlenimi uyandırıyor. 2015 senesinde duyurulan Force Touch teknolojisinin devamı diyebiliriz. Sonuç olarak iPhone modeli, büyük ihtimalle diğer varyasyonlara oranla 100 dolar daha pahalı ve genel olarak son yıllarda duyurulan iPhone odaklı patentlerin birleşiminden oluşturulmuş bir ürün olacak. Buna karşın, Apple’ın, ‘X’, günlük kullanım için bir cihaz için ‘Pro’ gibi radikal isimlendirmelere pek yanaşmadığı anlaşılabilir.

Standart iPhone varyasyonlarında şarj ekipmanları dışında pek değişiklik yok.

Standart iPhone’larda ise, radikal bir silüet değişikliği öngörülmemesiyle birlikte bazı kaynaklara göre iPhone’larda artık fiziksel tuş kullanımları da aza indirgenecek. Ses açma-kapama, kısme düğmeleri, telefonu açma düğmeleri, daha önce LG G3 gibi kompakt bir tasarıma sahip olabilir,, hatta bu tuşlar hiç olmayabilir. Bunlara ek olarak standart olarak iPhone 8 ve iPhone S Plus olarak öngörülen modellerde kablosuz şarj özelliği de son dönemlerde fazlasıyla dillendirildi.

Son birkaç ayın dışarısında ortaya çıkan iPhone haberlerinin dışında, en yeni gelişmeler bunlar. Apple, üretim hayatı içerisinde her zaman minimal anlayışı kabul etti, iPhone’un 10. yılında da bu anlayıştan dönmeyeceklerdir.