Okuma süresi: < 1 dakika

Araştırmacılar True Gagalı Balinasını ilk kez filme almayı başardılar. Derin dalış yapan bu balinalar çok nadir gözüküyor, balina uzmanları bu balinalar hakkında çalışma yapmak için hayatlarını adıyorlar.

Peerj dergisinde yayımlanan, Azor ve Kanarya adalarında yapılan son çalışmada birçok yeni bilgi ve görüntüler yer alıyor.

Gagalı balinalar dalgıç rekortmenleri. 3 km derinliğe dalabiliyorlar ve 2 saat boyunca suyun altında kalabiliyorlar.

True Gagalı Balinası Avustralya sahillerinde daha önceleri tespit edilmiş.

True Gagalı Balinalar yunusları, balinaları ve domuzbalıklarını kapsayan Ziphiidae familyasına aitler. Dünya üzerinde en az çalışma yapılan ve bilgi sahibi olunan memeli türü olarak sayılıyorlar.

Yaklaşık 5 metre boya erişebilen bu derin su memelileri 1400 kg ağırlığa ulaşabiliyorlar. Zamanlarının %92’sini suyun derinliklerinde geçiriyorlar.

Araştırmacılar bu canlıların insan etkisine hassas olduklarını, deniz kuvvetlerinde deniz altıları saptamak için kullanılan kuvvetli sonar dalgalarından zarar gören bu canlıların karaya vurduklarını söylüyorlar.

Ayrıca sahile vuran bu balinaların midelerinden plastik çıkıyor. Ölümlerin bazıları da True Gagalı Balinaların balıkçı ağlarına dolanmalarından veya gemilerin pervanelerine çarpmaları sonucu aldıkları yaralardan kaynaklanıyor.