SpaceX, Cuma sabahı TSİ 08.00’da gerçekleştirdiği ateşleme ile Falcon 9’un yüksek yörüngeye uydu taşıma yeteneğini başarıyla test etti. 6 tonluk telekomünikasyon uydusu EchoStar 23, Falcon 9’un Dünya’ya geri dönüş için kullandığı ilk kademesindeki yakıtın tamamen tükenmesine neden oldu. Kennedy Uzay Merkezi’nden ateşlenen roket, neredeyse iki yılın ardından ilk kez okyanustaki yüzen platforma iniş denemeden sulara düştü.

Her ne kadar Falcon 9’u Dünya’ya geri getirmek mümkün olmasa da, EchoStar 23’ün yerden tam 35,900 kilometre yüksekliğe taşınması büyük bir başarı olarak kabul ediliyor. Space Systems/Loral tarafından inşa edilen uydu, ekvatorun 45 derece batı enleminde konumlanarak Brezilya’ya internet ve diğer iletişim hizmetleri sunacak.

SpaceX çabuk toparlandı

Colorado merkezli EchoStar firması, uydunun 2016 sonunda yörüngeye ateşlenmesini umuyordu. SpaceX’in 1 Eylül 2016’da yaşadığı kaza, resmi görevlerin dört ay ertelenmesine neden olmuştu. SpaceX, kazanın ardından ilk ateşlemesini 14 Ocak’ta California’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden yapmış, 19 Şubat’ta ise NASA’dan beş yıllığına kiraladığı, Apollo görevlerinde kullanılan 39A platformundan bir diğer ateşlemeyi gerçekleştirmişti.

Uydu görevlerinde fazlasıyla ustalaşan SpaceX’in, bu yıl takvimi de son derece yoğun. Firmanın 2017 sonuna kadar NASA ve özel firmalar için 70’ten fazla uydu ve kargo ateşleme görevi bulunuyor. SpaceX, Cuma sabahı başarıyla tamamlanan göreviyle Falcon 9 tarihindeki 29’uncu başarılı ateşlemeyi gerçekleştirmiş oldu. Roket, biri Haziran 2015’teki kargo görevi ve 1 Eylül 2016’daki kaza olmak üzere iki defa infilak etmişti.

SpaceX, kazanın yaşandığı Cape Canaveral 40’ncı ateşleme platformunda süren tamirin neredeyse tamamlandığını belirtti.

Önceki makaleWindows 10’un akibeti ne olacak? Mayıs ayı itibariyle her şey değişmeye başlıyor
Sonraki makaleRenkli yapraklı bitkiler gölgede büyüyebilmek için kuantum mekaniğine başvuruyor
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.