Ana sayfa Teknoloji Donanım&Elektronik Samsung Galaxy S8 Plugin’leri, I/O’ları ve çevre aksesuarlarıyla gelecek

Samsung Galaxy S8 Plugin’leri, I/O’ları ve çevre aksesuarlarıyla gelecek

Samsung Galaxy S8,'i, S8 yapan detay, çeşitli plugin'ler ve yapay zekası olacak.

246
0
Okuma süresi: 2 dakika

Samsung Galaxy S8’in tanıtımına 1 haftadan az bir zaman kaldı. Tasarım ve silüet konusu artık tüm ayrıntılarıyla biliniyor. 3 yıldır devam eden ‘edge’ silüet hareketi Galaxy S8 modellerinde de kendisini gösterecek. Ancak Note 7’deki kadar derinlemesine bir kenar eğimi beklemiyoruz zira, bu kenar eğimleri Note 7’lerin sapır sapır yanmasına neden olmuştu. Samsung’un raporuna göre telefondaki kenar eğimleri pili fazla sıkıştırmış, aşırı ısınan ve sıkışan pil de reaksiyon gösterdi. Galaxy Note 7’nin kötü PR yönetimi ve az zamana sıkıştırılan ar-ge süreci Samsung Galaxy S8 özellik ve görsel sızıntılarını bundan 5 – 6 ay öncesinden yayılmasına neden oldu. Şirketler cihazlarıyla ilgili olumlu veya olumsuz geribildirim alabilmek adına bunun gibi tepe seviye modellerin görsellerini ve özelliklerini basına özellikle sızdırdı ki; kamuoyunun olumlu veya olumsuz beklentilerini ölçmek istediler.

Galaxy S8’in silüeti

Galaxy S8’in silüeti Galaxy S7 ve S6 varyasyonlarından biraz daha geniş gibi görünüyor. Boyuna büyüklük açısından karşılaştırıldığında bir önceki Galaxy S varyasyonlarına göre daha daha küçük boyutlarda olmasına rağmen, 5.8″‘lik bir ekran bekleniyor. Buna karşın. 18.5:9 geniş formatı uygulanacak. Bu, Note 7’deki pil skandalının tekrar yaşanmaması için uygulanmış olacak ki; telefonun kıvrımları içe doğru değil, dışa doğru eğimli olacağa benziyor.  Ekran materyali konusunda çok fazla detay verilmedi ancak Xiaomi’nin Mix modelindeki gibi seramik materyale sahip olma ihtimali de var.

Aslında pek silüet konusu içerisinde değerlendirebilecek bir konu değil, tasarım kategorisinde değerlendirilebilir: Görsellerde de görebileceğiniz üzre, Galaxy modellerde parmak izi okuyucusu ve ‘home’ tuşu olarak görev üstlenen ana butonun kapasitif forma büründüğünü görüyoruz. Yani, home butonu fiziksel olarak değil, ekrana gömülü bir şekilde çalışacak. Bu teknolojinin patentini daha önce Apple almıştı. Ancak Samsung ile Apple arasında mevcut işlemci ve hafıza birimi anlaşmaları mevcut, bu anlaşmanın bir parçası olarak Samsung bu teknolojiyi kullanabilir. Bu sadece bir çıkarım, resmi bir açıklama değil.

Galaxy Note 7’deki bazı özellikler de Galaxy S8 modelinde çalışacak. Galaxy Note 7’de, pek tecrübe etmesek de, 3D Touch baskı teknolojisine benzer bir teknoloji ve göz tarama teknolojisi de var. Bu göz tarama Samsung’un güvenlik gerektiren bazı uygulamalarında ve telefona giriş esnasında çalışacak.

Bixby, bir Amazon Alexa mı?

Bizim, Samsung Galaxy S8 ile ilgili verebilecek yeni haberimiz bu aslında. Daha önce basında pek yansımadığını gördük, lakin Samsung’un 2 ay önce duyurduğu kişisel asistan teknolojisi olan Bixby, sadece telefona gömülü yazılım olarak çalışmayıp, Galaxy S8 ile birlikte satılması beklenen fiziksel bir teknolojinin de isimi. Tıpkı Amazon’un Alexa’sı gibi. Bir aksesuar olarak Galaxy S8 ile birlikte tanıtılacak, Note 5, S7 ve S8 ile birlikte çalışabilecek bir yapay zeka teknolojisi olacağını tahmin ediyoruz.

Bunun yanısıra, Galaxy S8 modelinde TouchWiz için geliştirilen alternatif plugin yazılımlar da yer alması bekleniyor. Bu pluginler, Tizen için geliştirilmiş, diğer Samsung cihazlarıyla bağlantı sağlamak amacıyla çalışacak.