Operation Tumbler-Snapper'dan bir görüntü. Sadece birkaç milisaniye sonra çekilen fotoğrafta çekirdekte oluşan diken benzeri yapılar görülüyor. Bu durum 'rope trick' etkisi olarak tanımlanıyor.
Okuma süresi: < 1 dakika

ABD’nin 1945-1963 yılları arasında gerçekleştirdiği 210 nükleer denemeye ait toplam 7000 görüntü, onlarca yıl arşivlerde tutulduktan sonra bu ay içinde YouTube’a yüklenmeye başlanmıştı. Dijital ortama aktarılmaları yıllar süren görüntülere, bu hafta yenileri eklendi.

Upshot-Knothole, Castle, Teapot, Plumbbob, Hardtack I, Hardtack II ve Dominic operasyonlarına ait görüntüler, insanlığın sonunu getirebilecek en korkunç kitle imha silahlarının ürkütücü yüzünü gözler önüne seriyor.

Görüntülerden bir tanesi, 1 Mart 1955’te gerçekleştirilen ve sadece ‘7 kiloton’ gücünde olan Teapot Operasyonu’na ait. Nevada’da gerçekleştirilen denemede ortaya çıkan şiddet, günümüzn termonükleer bombalarının yanında kibrit çakmaya benziyor.

Bir diğer görüntü ise bir hafta sonra gerçekleştirilen Turk patlamasına ait. Yine Nevada’da gerçekleştirilen 43 kilotonluk patlamanın ilk saniyelerinde, şok dalgalarının çarpışmasına tanık olabilirsiniz.

Dominic Operasyonu’nun parçası olan Housatonic ise ABD’nin havadan bıraktığı en son nükleer bomba oldu. Pasifik Okyanusu’ndaki cennetlerden Johnson Adası’na 3,700 metre yükselikten bırakılan 8.3 tonluk bomba, adayı mahvetmek için fazlasıyla yeterliydi (nokta halindeki patlama üzerinde oluşan kabarcıklara dikkat).

Nükleer deneme görüntüleri, zamanın en iyi hızlı çekim yapan kameraları ile çekildi. Görüntüler saniyede 2,400 kare içeriyor.

Neden internete konuyor?

LLNL tarafından yapılan ilk açıklama, nükleer denemelere ait birbirinden etkileyici görüntülerin zamanla kaybolmasını önlemek için dijitale aktarıldığı yönündeydi. Ancak tek sebep bu değil.

Projenin başında yer alan Greg Spriggs şu açıklamayı yapmıştı:

“Cevapların hesaplandığı ve doğru olduğundan emin olmak için kurallarımızı ve güvenimizi meşru kılmak zorundayız. Geride bırakmak istediğim eserlerin gelecekte silah fizikçilerine kurallarımızın doğru olduğunu onaylatacak veriler sunmasını istiyorum. Bu sayede ABD hazırlıklı olabilir. Ortaya çıkan enerjinin miktarı inanılmaz. Bir daha nükleer silah kullanmak zorunda kalmayacağımızı umuyorum. Eğer bunun tarihini kayıt altına alır, bu silahların gücünü gözler önüne serer ve nasıl bir yıkım yaşatabileceklerini gösterirsek, insanlar onları kullanmak konusunda geri adım atabilir.”

İlginizi çekebilir: Dört nükleer patlamanın HD videosu.