Ana sayfa Teknoloji Donanım&Elektronik Imagination, Apple’ın GPU kararına itirazda bulunacak

Imagination, Apple’ın GPU kararına itirazda bulunacak

Apple, Imagination Technologies'e göz dağı verdi ama GPU geliştirme konusunda dili fazlasıyla yanabilir.

361
0
Okuma süresi: 2 dakika

İngiliz GPU tasarımcı firma, Imagination Technologies 2008’den beri Apple’a düzenli olarak GPU tasarımları sunuyor. Bu haftanın başında Imagination çip fiyatlarında oynama yapacağını belirttikten sonra Apple’ın bu GPU’ları in-house olarak geliştireceği dedikoduları ortaya çıktı. Böylece gelecek dönemlerde piyasaya sürülecek olan iPhone ve iPad’lerin maliyetleri kısmen düşürülecek, aynı zamanda iOS cihazlarında bulunan PowerVR grafik motoru da tamamen Apple’ın kontrolünde olacak.

Aslında Imagination ile Apple arasındaki ticari ilişki sadece GPU alım-satımıyla ilgili değil, aynı zamanda Apple, bu firmanın 8%’lik hisselerine sahip. Üstelik, geçtiğimiz yıllarda Apple’ın bu şirketi satın alacağı söyleniyordu, taraflar bu konuyla ilgili bir araya geldiyse de masadan anlaşma çıkmadı. Bunun yanı sıra; Apple henüz bu firmadan yüklü miktarda insan gücünü kendi bünyesine kattı. iOS departmanı içerisinde bir düzine Imagination mühendisi çalışıyor.

Anlaşmaları çerçevesinde sadece GPU’ların çekirdek mimarisi, GPU’ların boyutları, GPU’ların tasarımı yer alıyor. GPU’ların yazılım tabanı ise, paylaşılmayan başka bir GPU üreticisi tarafından üstleniyor. Dolayısıyla işin aslında Apple’ın tamamen kendi GPU’larını geliştirmesi gibi bir durum yok. Eğer sözkonusu durum gerçeğe dönerse Apple sadece Imagination’ın görevlerini üstlenecek, asıl işi ise yine dışarıdan satın alacaklar. Görünüşe göre Imagination’la imzaladıkları sözleşmenin fesh edilmesiyle ilgili bazı hukuki sorunlar bulunuyor.

Imagination Technologies, 2007’den bu yana Apple’a GPU teknolojisi sunuyor.

Imagination, yargı yoluna gidebilir

Imagination’dan tek bir cevap geldi: “Apple kanunları çiğner.” Imagination’ın yaptığı basın bilgilendirmesine göre Apple’ın bazı yükümlülükleri var. Sözleşme yükümlülüklerinde 75 milyon dolarlık ödenen bir miktar, Apple’ın anlaşma çerçevesinde firmaya ödediği ücret. Ayrıca 81 milyon dolarlık daha ücret ödenecek.

Imagination’ın gelecek dönemlerde yargı yoluna gideceği kesinlik kazanmak üzere. Zaten firmanın yetkilisinin BBC’ye yaptığı bugünkü konuşmanın içeriğinde buna ışık tutan birçok ifade vardı.

Son olarak Imagination’ın yetkilileri şu sinyali de verdi: “Apple ile alternatif ticari anlaşmalara gidebiliriz.” Bu basit olarak durumu hafifletmeye yönelik yapılan bir açıklama gibi dursa da; Apple’ın Imagination meselesinden dili yanacağı oldukça belli, zira Apple’ın kendi işlemcilerini tasarlama konusunda, Imagination’ın patentlerini çiğnemeden yapmasının mümkün olmayacağını belirtiyorlar.

Minimum 6 aylık bir süreçten bahsediyoruz. Imagination ise hukuki sürecin ne kadar süreceğini veya aralarındaki lisans sözleşmelerinin ne zaman, sonlanacağı ile ilgili herhangi bir detay vermedi, sadece geçen yıl ödenen ve bu sene ödenecek olan rakamlar verildi.

Eğer, bahsedildiği gibi Apple, kendisi GPU tasarımını yüklenirse durum biraz farklı olacak. Mecburi olarak yaklaşık 4-5 yıllık bir zaman için GPU’ları farklı firmalardan sağlamak zorundalar. Zira Apple’ın PowerVR motoru konusunda fazla söz hakkı yok, kaynaklara göre bu Imagination’ın patenti. Apple’ın kendi motorunu geliştirmesi ise aşağı yukarı 4-5 sene alacaktır.