Ana sayfa Bilim Astronomi Gökbilimcilerin bugüne dek keşfettiği rekor sahibi 7 gezegen

Gökbilimcilerin bugüne dek keşfettiği rekor sahibi 7 gezegen

2391
0
Okuma süresi: 5 dakika

Uzay ve yer teleskopları Evren’in karanlık köşelerinde neredeyse her ay yeni ve ilgi çekici bir keşfe imza atıyor. Gökbilimciler kısa bir süre önce yine ilgi çekici bir keşfe imza attı. Jüpiter devi bir gezegenin, yüzey sıcaklığının birçok yıldızdan bile daha yüksek olduğu tespit edildi.

Tüm bunları derleyip toplamak adına, ‘en’ sınıfına giren 7 gezegene kısaca göz atalım:

1En sıcak gezegen

Bildiğimiz gibi bir gezegenin yörünge süresi ne kadar kısa ise bu yıldızına o kadar yakın olduğu anlamına gelir ve gezegendeki yaşam ihtimalini bir o kadar azaltır. Söz konusu KELT-9b olunca, durum daha da hazin verici bir hal alıyor. Durumu özetlemek için bir karşılaştırma yapalım:

Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür’ün yıldızımıza olan mesafesi 57,910,000 kilometre. Merkür’ün gündüzleri yüzey sıcaklığı 430 dereceye ulaşabilirken (yine de Venüs kadar olamıyor), Güneş’in Taç tabakasındaki (yani yüzeyindeki) sıcaklık 5,500 derece civarında geziniyor.

Yıldızların boyutu ile yüzey sıcaklıkları arasında doğru orantı bulunuyor. KELT-9 yıldızı, Güneş’in yaklaşık 2,5 katı ve yüzey sıcaklığı 10,000 derece. Yıldızına Merkür’den çok daha yakın olan Kelt-9b ise mecazi olarak değil, hakikaten buharlaşıyor. Jüpiter benzeri gaz devinin yörünge süresi sadece 1,5 gün (Merkür’ün 88 gün). Sonuç olarak yüzey sıcaklığı 4,300 dereceye ulaşıyor. Bu sıcaklık, Güneş’ten küçük birçok yıldızın sıcaklığını aşıyor. Eğer Merkür aynı durumda olsaydı, yüzeyi erimiş lav ile kaplı tam bir cehenneme dönecekti.

KELT-9b hakkında detaylı bilgi isterseniz: http://bit.ly/djx_K2rCiLyJ

KElt 9b animation ile ilgili görsel sonucu