Anonymous’un ‘NASA Dünya dışı yaşamı açıklayacak’ iddiası doğru mu?

1666
0
Okuma süresi: 4 dakika

Anonymous, her ne kadar yıllardır aktif olsa da, popüler kültür kaynaklı bilgi dezenformasyonundan nasibi almış oluşumlardan sadece biri. Kısaca, kapitalizme karşı duran ve bilgi özgürlüğünü savunan bir örgüt olarak tanımlayabileceğimiz Anonymous, son derece faal olduğu 2010-2012 döneminin ardından artık belli zamanlarda sesini duyuruyor. Kendi içinde gruplanmalar yaşandığı da bilinen grubun o kadar çok kolu var ki bugün merkezi bir yapılanma olmaktan çok belli bir ideolojiyi savunmaya çalışan yarı bilinçli hacker gruplanlamarı olarak hareket ediyor diyebiliriz. Bu düşünceyi savunan en iyi örneklerden biri de fazlasıyla başarısız olan #OpParis.

Anonymous’u bir kez daha gündeme taşıyan mevzu ise son yıllarda giderek fazla trend olan dünya dışı yaşam. 20 Haziran 2017’de Anonymous’un YouTube kanalında yayımlanan videoda, “NASA’nın Dünya dışı yaşam keşfettiği” öne sürüldü. Tabii ki on yılı aşkın bir süredir aktif olan tecrübeli bir hacker grubu böyle bir açıklamayı delil olmadan yapmazdı. Dünya dışı yaşama ait bilgi, NASA tarafından düzenlenen bir oturumdan sızdırılan bilgiye aitti. Kısaca, Anonymous’un gizemli maskesi, manipülasyon gücünü kullanmak için oldukça iyi bir malzeme bulmuştu.

Bu tür açıklamalar, kamunun gözü kapalı inanmak yerine oldukça iyi değerlendirme yapmasını gerektiriyor. Bunu yapabilmek için de iddiayı incelememiz, üzerine fikirlerimizi eklememiz gerekiyor. Nihayetinde, Dünya dışı yaşama inanan birisi olarak Anonymous’un açıklamasının hiçbir delile dayanmadığını, bu yüzden de elle tutulur bir tarafı olmadığını söylemem yeterli olacaktır. Yine de, birçok belgeye dayandırılan açıklamanın çıkış noktasını ve öne sürdüğü düşünceleri değerlendirmekte fayda var.

NASA ne dedi?

Anonymous’un yaptığı açıklamanın kaynağı, ABD Temsilciler Meclisi Bilim, Uzay ve Teknoloji Komitesi’nin 26 Nisan’da gerçekleştirdiği oturum. ‘Yaşam araştırmalarında yapılan ilerlemeleri’ konu alan oturumun detaylarına ve tüm konuşmaya bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Komitede yer alan isimlerden biri, Dr. Thomas Zurbuchen. Kendisi NASA Bilim Görevi Direktörlüğü üyelerinden. Anonymous’un dikkatini çeken açıklaması ise şu şekilde:

“Spefisik olarak Dünya dışı yaşama ait delile ulaşmayı amaçlayan tüm farklı işlemler ve görevler hesaba katıldığında, tarihteki en büyük ve benzersiz keşifleri yapmanın eşiğindeyiz.”

Cassini uzay aracının Enceladus üzerinden uçuşunu gösteren çizim. [NASA/JPL-Caltech]

Anonymous nasıl yorumladı?

Anonymous’un hazırladığı video, Zurbuchen’in açıklamasından yola çıksa da, doğrudan “NASA Dünya dışı yaşamı açıkladı” gibi bir ifade yok. Tersine, iyi hazırlanmış bir bilinçlendirme çalışması gibi duruyor. Videonun başında, dış gezegenler ve Güneş Sistemi’ni kapsayan araştırmalar hakkında bilgi veriliyor. Yakın geçmişte elde edilen veriler öne sürülerek, Dünya dışı yaşam izlerine ne kadar yaklaşıldığı öne çıkarılıyor. Bu dakikalarda, adı geçmese de Zurbuchen’in açıklamasına yer veriliyor.

Ardından, ‘keşfetmeye zaten çok yakınız’ yaklaşımı ile komplo teorisi kokan kısımlara giriliyor. Videoda FBI’ın gizliliği kaldırılan bir belgesi ile tarihsel bilgilere not düşülüyor. İlgiyi artırmak için dünyanın farklı yerlerinde çekilmiş ve UFO içerdiği iddia edilen arka plan fotoğrafları kullanılmış. Ele alınan diğer konular arasında Dünya dışı gelişmiş medeniyetlerin kullandığı itiş gücü teknolojileri ve Dünya’nın sadece farklı yıldız sistemleri değil, başka boyutlardan canlılar tarafından ziyaret edildiği iddiları var.

Dikkati artırmak isteyen bu detaylar maalesef videonun içeriğindeki ciddiyeti azaltıyor. Bahsedilen belgelerdeki bilgiler gibi fotoğrafların gerçekliğini kanıtlayacak hiçbir delil yok. Video dolu bir içeriğe sahip olsa da ülkemizde de rastladığımız YouTube videolarından pek bir farklı yok: Bir malzemeyi al, üzerine diğerlerini boca edip salata yap.

Anonymous videosunda bahsedilen tüm bilgiler araştırılabilir. Ancak videonun başlığında belirtildiği gibi “NASA kısa zamanda Dünya dışı yaşamı açıklamaya hazırlanıyor” demek için bir sebep yok.

Yaşam içerme olasılığı bulunan Dünya benzeri en yakın gezegen Proxima b ve yıldızını gösteren çizim. [ESO/M. Kornmesser]

Evet, Dünya dışı yaşamı bulmaya zaten yakınız

NASA, Anonymous videosunun ardından Popular Science’a şu açıklamada bulundu:

“Kepler uzay gözlemevinin en son keşiflerinden heyecan duyuyor olsak da, Dünya dışı yaşama ilişkin bir açıklama hazırlığı yapılmıyor. NASA, Dünya’nın ötesinde yaşamı araştırmaya yönelik ilgisini yıllarca ortaya koydu. Birçok bilim görevi Mars ve Güneş Sistemi’ndeki okyanus dünyalarda geçmişe ve günümüze ait yaşam izlerini araştırıyor. Henüz elimizde cevaplar olmasa da, şu temel soruyu sormaya devam edeceğiz: Yalnız mıyız?”

NASA’nın “en geç 2025 yılına kadar Dünya dışı yaşamı bulacağız” açıklamasını yapmasından bu yana iki yıl geçti. Ancak defalarca üzerinden geçtiğimiz gibi bu yaşam illa dev UFO’lar ile seyahet eden yıldızlararası gelişmiş varlıklar olmak zorunda değil. Enceladus’ta yapılan en son keşifler de bunu savunuyor.

Anonymous’un baktığı açıdan ele aldığımızda ise elimizde olan verilerin tekrar bir üzerinden geçmek faydalı olabilir:

Mars’ta yaşam olasılığı: Curiosity, Opportunity ve MRO gibi uzay araçlarının topladığı birçok yaşam izinin dışında, antik Marslıları gösterdiği düşünülen birçok fotoğrafımız da var.

Dış gezegenlerin atmosferleri: Uzay ve yer teleskoplarının mevcut teknolojisi ile dış gezegenleri doğrudan gözlemleyemiyoruz. Yapabildiğimiz, Dünya benzeri gezegenlerin atmosferlerini inceleyip yaşam izi aramak. Bunu da yapabileceğimiz birçok yer bulunsa da, henüz kesin delil elde etmekten uzağız.

Tabby’nin yıldızı: İki yıldır astronomi dünyasını meşgul eden ünlü yıldız, yörüngesinde ne olduğunu bilmediğimiz bir yapı veya yapılar saklıyor. Dahası, yıldızın yörüngesinde gözlemlenen tuhaflık devam ediyor.

Dünya dışı medeniyetlerler ile temas: Bunun matematiksel olarak ne kadar zor olduğuna önceden değinmiştik. Yine de imkansız değil. Belki de sinyalleri bize ulaşıyor ve bizim gönderdiğimiz sinyaller de gelişmiş medeniyetlere ulaşmış olabilir. Ancak kesin bir delil sunulmadan komplo teorilerine girmek bize bir fayda sağlamaz. NASA SETI ve Çin’in FAST projeleri Dünya dışı medeniyetlerin sinyallerini yakalamak için çalışmaya devam ediyor.

Dünya dışı medeniyetlerle neden halen karşılaşmadığımızı açıklayan 12 sebep

Anonymous, bir konuda fazlasıyla haklı: Dünya dışı akıllı yaşamın olduğuna inanan bilim insanlarının sayısı her geçen gün artıyor. Aralarından bazıları, yakın gelecekte Evren’e bakışımızı değiştiren keşfi yapabilir.

Uzaylılar, neredesiniz?