Ana sayfa Bilim SpaceX, Mars’a ‘Kızıl Ejder’ göndermekten vazgeçti

SpaceX, Mars’a ‘Kızıl Ejder’ göndermekten vazgeçti

477
0
Kızıl Ejder'in Mars yüzeyine inişini gösteren çizim. [SpaceX]
Okuma süresi: 2 dakika

SpaceX, Kızıl Ejder olarak adlandırdığı yeni nesil uzay kapsülünün 2018 veya 2020’de Mars’a gönderilmesi planından vazgeçti.

SpaceX, Mars’a göndereceği insansız yeni nesil Dragon kapsülü ile Kızıl Gezegen’e iniş denemesi yapmak istiyordu. Kızıl Ejder, paraşüt kullanmadan gövdesine bağlı olan yavaşlatıcı motorlar ile iniş deneyecekti. NASA ile yapılan anlaşma kapsamında, uzay aracının derin uzay iletişimi teknolojileri için destek alınacaktı.

Salı günü ABD Temsilciler Meclisi alt komitesinde sunulan NASA gezegen bilimi görevleri raporunda, Kızıl Ejder’e ait herhangi bir bilgi yer almadı. NASA’nın Ay ve asteroidlere yönelik görevlerinin yanında Kızıl Ejder’in bulunmaması, söylentileri iyice artırdı. SpaceX sözcüsü John Taylor da konu hakkında açıklama yapmayı reddetti.

Sebep ‘güvenlik’

Elon Musk, uzay-havacılık sektöründe haftalardır dönen söylentileri doğrulayarak Kızıl Ejder konseptinin değiştirileceğini açıkladı.

Uzay İstasyonu Araştırma ve Geliştirme Konferansı’nda konuşan Musk, ardından attığı tweet ile SpaceX’in ticari mürettebat taşıyacak Kızıl Ejder üzerinde çalışmayı durdurduğunu belirtti.

Dikkat etmemiz gereken detay, oldukça hırslı projeler ile öne çıkmasıyla bildiğimiz Musk’ın bir kez daha geri adım atması oldu. Dragon 2, nam-ı diğer Kızıl Ejder’i 2014’te ilk tanıttığında, uzay aracının okyanusa paraşütle değil ancak karaya yavaşça iniş yapacağını söylemişti. “Zor bir karar aldıklarını” ifade eden Musk, Dragon’ların ileride paraşütle inmeye devam edeceğini de ifade etmiş oldu.

Musk, alınan kararın ‘güvenlik’ odaklı olduğunu söyledi. “Bir zamanlar 7 kişilik Dragon’un ısı kalkanı ve yan motorları ile Mars’a inebileceğini düşünüyordum. Ancak şu an bunun doğru yöntem olmadığına neredeyse eminim” dedi.

Yeni nesil donanıma uygun sistem geliştirilecek

Musk, SpaceX’in Mars’a iniş için çok daha iyi ve Gezegenler Arası Taşıma sistemi ile uyumlu bir yöntem geliştireceğini belirtti. Musk’ın sadece yüzeysel bilgi sunduğu sistem hakkında detayları Eylül ayında Avustralya’da düzenlenecek Uluslararası Astronomi Konferansı’nda açıklaması bekleniyor.

Elon Musk’ın Falcon Heavy ve Dragon 2 ertelenen projeleri uzay-havacılık sektörünün ne kadar zorlu olduğuna birer ufak örnek. 5,000 kişilik bir ekibin başında yer alırken biraz pazarlama katarak büyük beklentiler sunması, doğal karşılanabilir. Yine de Dragon 2 herkese önemli bir uyarı olabilir. Birçoklarının ‘çılgınca’ bile bulduğu Gezegenlerarası Taşıma Sistemi gibi fütürist projeler, 2020’li yıllar için çok erken olabilir.