40 tonluk kambur balinanın sudan tamamen çıktığı anlar

Okuma süresi: < 1 dakika

Güney Afrika’ın Hint Okyanusu’na bakan Mbotyi kenti açıklarında, bir kambur balina bugüne dek görülmemiş sıçrayışlar yaparken görüntülendi. Ortalama ağırlıkları 36,000 kg olan kambur balinalar, 24 yetişkin hipopotamın ağırlığına denk geliyor. Ancak videoda görüldüğü gibi ağırlıkları sudan tamamen çıkacak şekilde sıçrayışlar yapmalarına engel değil.

Görüntüler, şişme botunda dalış yapmaya hazırlanırken son derece nadir görüntüleri yakalama şansını yakalayan Craig Capehart tarafından çekildi. Capehart, suların o gün alışılmadık derecede sakin olduğunu ve sardunya avlamak için açıldıklarını belirtti. Capehart ve arkadaşları, her yıl Afrika’nın doğu kıyısına göç eden sardunyaları bekliyordu. Her yıl yaşanan bu olay ‘Güney Afrika Sardunya Akını’ olarak biliniyor.

Sardunya yerine kambur balina

Sardunya akınını bekleyenler sadece balıkçılar değil tabii ki. Yunus, köpekbalıkları ve kuşlar küçük balıklara kıtlıktan çıkmış gibi saldırıyor. Capehart ve arkadaşları bu kaosta yem olmamak için bir uçağın kendilerine radyo ile bildirdiği konumlarda avlanıyor.

Kendilerine bildirilen koordinatlara giden Caperhart, karşılarına beklenmedik sayıda balina çıktığını, bir tanesinin de yavrusuyla yüzen kambur balina olduğunu söyledi. Yunus ve beyaz köpekbalıklarının sudan sıçrayışlarını izlerken, hiç beklenmedik bir sahne yaşandı ve ağırlığının 40 ton olduğu düşünülen kambur balina da sıçradı. Defalarca sıçrayan balina, ilk kez tamamen sudan çıkmış halde görüntülendi.

Capehart’ın ne kadar balık avladığı bilinmiyor ama videosu YouTube’da 20 saat içinde 1 milyon izlendi. Sardunya akınının Hint Okyanusu’nu bu kadar canlandırdığını görmek doğa adına sevindirici bir gelişme…