Okuma süresi: 2 dakika

İnsanlık ile robotlar arasındaki savaş ne zaman başlar bilinmez ama teknoloji milyarderleri bu konuda kavgaya tutuşmaya hazır görünüyor. Söz konusu iki yakın arkadaş bile olsa robotlar söz konusu olduğunda iş ciddiye biniyor. En iyi örnek, Elon Musk ile Mark Zuckerberg arasında yaşanan görüş ayrılığı.

İlk olarak Elon Musk ile başlayalım. Robotların gelecekte insanlık için çok büyük bir tehdit oluşturabileceğini her defasında dile getiren Musk, en son olarak geçtiğimiz hafta ABD’li valilerin toplandığı bir konferansta konuştu. Kullandığı ifadeler şu şekilde:

“Yapay zekanın en ileri seviyesini görebilecek konumdayım ve bence insanlar bu konuda endişe duymalı… Sürekli alarmı çalıyorum ancak robotlar sokağa inip insan öldürmeye başlamadıkça ne yapacaklarını bilemeyecekler. Çünkü bu tür bir düşünce onlara çok uçuk kaçık geliyor.”

Musk, robotlara karşı çözümün kesinlikle bir ‘kapatma tuşu’ ile çözülmeyeceği konusunda da kararlı. O, henüz vakit varken bu işi bürokrasi ile halletmek istiyor. O yüzden tavsiyesi yasal bir düzenleme:

“Yapay zeka, yasal düzenleme konusunda gerektiği zaman değil, önceden tepki vermemiz gereken hassas bir konu. Çünkü gerektiği zaman harekete geçersek çok geç olacağını düşünüyorum.”

Musk, mevcut düzenlemelerin ancak ‘birçok kötü olay yaşandıktan sonra devreye gireceğini’ ve yapay zekaya karşı yetersiz kalacağını söyledi. Musk’a göre yapay zeka “medeniyetin varlığına çok ciddi bir tehdit.”

Zuckerberg ne düşünüyor?

Mark Zuckerberg, 24 Temmmuz’da evinin arka bahçesinde barbekü yaparken bir de Q&A oturumu düzenledi. Yöneltilen sorular arasında tabii ki yapay zeka da vardı. Sorulardan bir tanesi, Musk’ın yapay zeka hakkında uyarılarda bulunduğu bir röportaj hakkındaydı. Zuckerberg, şu şekilde cevap verdi:

“Bu konuda arkasında durduğum fikilere sahibim… İyi şeyler yaparak dünyayı daha iyi hale getirebilirsiniz ve özellikle yapay zeka hakkında iyimserim. Bence yapay zekaya karşı çıkan ve kıyamet günü senaryoları çizenler bu konuyu anlamıyor. Yaklaşımları gerçekten olumsuz ve bazı yönlerden sorumsuzca.”

Mark Zuckerberg’e göre gelecek 5 ile 10 yıl arasında yapay zeka akıllı şehirlerden otonom araçlara kadar yaşam tarzımızı ciddi ölçüde artıracak. Zuck, bu konuda şu sözleri kullanıyor: “Yapay zekanın gelişim sürecinin yavaşlatılması düşüncesine fazlasıyla şüpheyle yaklaşıyorum… Eğer bunu destekliyorsanız kaza yapmayan akıllı araçlara da karşısınız.”

Zuckerberg’in sözlerini birisi Twitter’dan Musk’a yetiştirdi. Musk da net bir yorumda bulundu: “Mark ile bu konuda konuştum. Onun konuyu anlayışı sınırlı.” Musk ardından Tim Urban adlı yazarın ‘süper akıllı robotların tehdidine’ yönelik makalesinin linkini verdi.

Facebook ve Google yapay zeka korkusunu yok etmeye çalışacak

Tartışmalar nereye varacak?

Musk ve Zuck gibi teknoloji milyarderleri arasındaki tartışmalar yer yer yaşanabilir. Ancak yapay zekanın geleceğinin belirlenmesi konusunda tabii ki bunun bir önemi yok. Bilim insanları ve işadamları genelinde iki cephe söz konusu. Bu da doğrudan kurumsal alana da yansıyor diyebiliriz. En iyi örnek, Eylül 2016’da duyurulan ‘Partnership on AI’ konsorsiyumu. Facebook, Google, Amazon, Microsoft ve IBM gibi devlerin başını çektiği oluşum, yapay zeka araştırmaları hakkında kamuyu daha sık bilgilendirmek ve endişeleri azaltmayı amaçlıyor.

Yapay zeka, tüm firmaların gelirini artırması ve kendilerini sürdürülebilir kılmaları için kaçınılmaz bir teknoloji. Akıllı sistemler ve robotların yaşam refahını artırmak için kullanılacakları konusunda şüphemiz yok. Ancak beklentilerin aksine beklenmedik birçok şey de yaşanabilir. Robotların işini elinden alacağı milyonlarca insan yeni bir hayata adapte olmakta çok zorlanabilir. Devletler arası ekonomik dengeler sarsılabilir, güç dengeleri ciddi ölçüde değişebilir. Yapay zeka konusunda şeffaf olacağını söyleyen kurumlar asla bunu yapmayabilir.

Musk’ın dediği gibi yasal düzenlemeler açıkça firmaların kendilerine özgü projelerini denetleyebilme amacını taşıyor. Facebook, doğal olarak bunu istemeyecektir. Sebebi süper gizli silah falan geliştirdiği değil, zaten ‘dijital tanrı’ moduna girmişken gücünü denetleyecek hiçbir mekanizmaya boyun eğmek istememesinden geliyor. Aynı durumu, gelirleri yapay zeka sayesinde katlanarak artacak tüm teknoloji devleri için gösterebiliriz.

Fütürist bir dünya daha renkli ve kesinlikle çok daha karmaşık olacak.