Ana sayfa Teknoloji Hi-Tech Elon Musk, tünel projesinin asansör sistemini tanıttı

Elon Musk, tünel projesinin asansör sistemini tanıttı

Okuma süresi: < 1 dakika

Teknoloji milyarderi Elon Musk’ın Aralık’ta duyurduğu The Boring Company, kısa zamanda oldukça hızlı bir yol aldı. Kısa süre önce otomobilleri saatte 200 kilometre hızla taşıyacak kızak sisteminin videosunu paylaşan Elon Musk, şimdi de kızak sistemine otomobilleri indirecek asansörü tanıttı.

Musk’un yeraltı tünelleri ile amacı, A ile B noktaları arasında trafik nedeniyle hiç vakit kaybetmeden yol almak. Otomobiller için yeraltı demiryolu hattı olarak tanımlayabileceğimiz sistem, araçları belli noktalardan kızaklara indirecek ve varış noktasında tekrar yüzeye taşıyacak.

Elon Musk, Godot adlı tünel makinesi ile yapılan çalışmaların fotoğraflarını paylaştığında, The Boring Company ile ne kadar ciddi olduğunu gözler önüne sermişti. Geçtiğimiz ay detaylarını paylaştığı asansör sisteminin de çalıştığını göstermesi, tünel sistemi projesinin istikrarlı bir şekilde ilerlediğine işaret etti.

Testing The Boring Company car elevator

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on

ABD hükümetinden onay bekliyor

ABD’nin raylarla örüldüğü 19. yüzyılın ardından, fütürist bir yeraltı sistemi de 21. yüzyılda Musk tarafından kurulabilir. SpaceX ve Tesla Motors’un patronu, ilk etapta Los Angeles ile Westwood arasındaki 45 dakikalık mesafeyi 5 dakikaya indirmek istiyor. Ardından, masaya çok daha büyük bir harita yatırılacak.

Musk, New York, Philadelphia, Baltimore ve Washington DC’yi birbirine bağlaması için hükümetten ‘söz’ aldığını söyledi. Tünel projesinin başlangıç noktası olan Los Angeles’ın belediye başkanı Eric Garcetti ile de ‘gelecek vaat eden’ konuşmalar yaptığını söylemişti.

Görünüşe bakılırsa, Demir Adam ülkesini her gökte hem de yer altında geleceğe taşıyacak.