Ana sayfa Kültür Dizi&Sinema Indiegogo’da rekor kıran Code 8, 2018’de sinemalarda olacak

Indiegogo’da rekor kıran Code 8, 2018’de sinemalarda olacak

Okuma süresi: < 1 dakika

Elektronik ürünlerin öne çıktığı günleri fazlasıyla geride bırakan Indiegogo, kültür ve sanat dünyasının da kitle kaynak kullanımından (crowdsourcing) fazlasıyla yararlandığı bir platforma dönüştü. Indiegogo’da başarıya ulaşacağı neredeyse kesinleşen en son girişimlerden biri ise bağış hedefini %860 aşmayı başaran Code 8.

Kanadalı merkezli iki genç yapımcının başını çektiği Code 8, ilk olarak 2016’da sunulan bir kısa film. Elde ettiği başarı ve 27 bin destekçinin sağladığı finansal gücün ardından, 2018’de beyazperdeye hazırlanıyor.

Film, süper güçleri olan insanlara odaklanıyor. 2021 yılında, dünya nüfusunun yüzde 4’ü olağanüstü yeteneklere sahip insanlardan oluşuyor. Birçoğu fakirlik çeken bu insanlar ile suç dünyası arasında ince bir çizgi bulunuyor. Üstün yetenekli iki arkadaş bir evin inşasında çalışmak için tutuluyor ancak istedikleri parayı alamadıkları için işler bir anda ters gitmeye başlıyor. Yapay zekalı robotların ve drone’ların önleri kestiği bir gözaltı sahnesinde olaylar çığırından çıkıyor. Elektromanyetik dalga saçma özelliğiyle ortalığı duman eden ana karakter (Robbie Amell), arkadaşını kaybetmenin öfkesiyle kaçıyor. Filmin devamı hakkındaki bilgiler, Amell’in bir uyuşturucu taciri ile bağlantı kuracağına işaret ediyor.

Kısa filmi ticarete dönüştürmek

Code 8’in Indiegogo kampanyası, öne çıkan tüm girişimler gibi oldukça renkli. Aynı zamanda, kitle kaynak ile büyüyen film projelerinin gelenekselden çok farklı gelişimini gözler önüne seriyor. İki yıldır Indiegogo’dan beslenen Code 8, beklentileri karşılayacağını gözler önüne seren trailer ortaya çıktıktan sonra daha da güç kazandı. E-ticaret sayfasına dönen tanıtım sayfasında onlarca ürün bir yana dursun, filmin farklı kentlerde düzenlenecek galaları için bilet satışları başlamış durumda.

Code 8, PR çalışmalarını başarılı bir pazarlama stratejisi ile geliştiren film, 2018 gelene kadar maliyetini kapatabilir. Yönetmenliğini COD: Opeation Kingfish kısa filmini yöneten Jeff Chan’in yaptığı Code 8’in oyuncu kadrosunda Sung Kang ve Aaron Abrams (diğer üstün yetenekli) var. Filmin çıkış tarihi kesin olmasa da, tarih konusunda da beklentileri boşa çıkarmayacağını umuyoruz.

Kısa filmden uzun metrajlıya dönüşmesini umduğumuz bir sonraki yapım, Envoy: