Ana sayfa Teknoloji Bitcoin’in bölünmesiyle ‘klon’ bir sanal para birimi oluşabilir

Bitcoin’in bölünmesiyle ‘klon’ bir sanal para birimi oluşabilir

279
0
Okuma süresi: < 1 dakika

Sanal para borsalarında son zamanlarda giderek artan hareketlilik, Bitcoin’in ikiye bölünmesiyle yeni bir sürece girebilir. “Bitcoin Cash” adlı yeni ödeme protokülünün ortaya çıkmasını savunanlar, ağırklıklı olarak Çin merkezli BTC madencilerinden oluşuyor. Madencilerin klon bir sanal parayı desteklemesi, mevcut Bitcoin teknolojisinde yaşanan değişimler olarak gösteriliyor.

Bitcoin’in bölünebileceği, iki hafta önce yazılımcılar ve madenciler arasında varılan Bitcoin Improvement Proposal (BIP) 91 adlı güncelleme anlaşmasının ardından duyurulmuştu.

Madencilerin amacı, 1 Ağustos’tan itibaren yeni bir blok zinciri (blockchain) ödeme şeklini aktif etmek. Blok zinciri, sanal paralar kullanılarak şifrelenmiş finansal işlemlerin yürütüldüğü dijital hesap defterini temsil ediyor.

ABD’den Bitcoin’in geleceğini etkileyecek düzenleme 

Dijital cüzdanlar arasında da “bölünme” var

Blockchain Cash’in kabul edilmesi halinde, en eski ve borsa değeri en yüksek para birimi olan Bitcoin’i nelerin beklediği belirsiz. Yeni sanal para kabul edilirse, madenciler sahip oldukları Bitcoin kadar Bitcoin Cash’i bedava alabilecek ve diğer kripto para birimleri ile takas etme hakları olacak.

BIP 91 ile yapılacak olan güncelleme, SegWit2x adlı yazılım üzerindne BTC işlemlerini hızlandırmayı amaçlıyor. Madenciler, açık kaynaklı kod Bitcoin kullanarak blok zinciri üzerinde finansal işlemleri deşifre ederek çalışıyor. Ethereum’un da etkisiyle sanal para dünyasına her gün binlerce madencinin katılması, mevcut madencilerin işlem hacmi ve kazancını doğrudan etkiliyor.

Bitcoin Cash’in, BTC’nin mevcut borsa değeri gibi 2,800 dolar civarında seyretmesi bekleniyor. Öte yandan, yeni sanal para birimi sadece belli dijital cüzdanlar aracılığıyla alım-satım yapılabilecek. Coinbase, BitMEX ve Bitstamp gibi dijital cüzdan sağlayıcıları, Bitcoin Cash’i desteklemeyeceklerini açıkladı.

BitMEX yetkilisi Greg Dwyer, “Bitcoin blok zincirini bölerek hiçbir şeyden bedava getiri elde etmenizi sağlayacak bir davranışı destekleyemeyiz” ifadesini kullandı. Diğer iki büyük kripto borsası Kraken ve Bitfinex ise Bitcoin Cash işlemlerine yeşil ışık yaktı.