Ana sayfa Bilim Elon Musk, Falcon Heavy ateşlemesi için yeni bir tarih verdi

Elon Musk, Falcon Heavy ateşlemesi için yeni bir tarih verdi

403
0
Okuma süresi: 2 dakika

Elon Musk’ı en başarılı fütürist girişimcilerden biri olmasının yanı sıra, sürekli ertelediği veya revize ettiği uzay projeleri ile biliyoruz. Musk, kısa süre önce Mars için geliştirilen Kızıl Ejder görevinin rafa kaldırıldığını duyurmuştu. Bu açıklamanın, 2023 kadar erken bir tarihte Mars’a ilk insanlı yolculuğu yapma planının fazlasıyla geriye atıldığı anlamına geldiğini biliyoruz.

Musk, Twitter’dan yaptığı en son duyuruda ise ilk olarak 2013 veya 2014’te ateşlenmesi planlanan Falcon Heavy’nin nihayet Kasım ayında ilk testini yapacağını ‘öne sürdü’ (desek daha doğru olur).

Falcon Heavy SpaceX’in Ay roketi mi olacak?

Kullanılmış ilk kademelerden inşa edilecek

Falcon Heavy, SpaceX’in süper başarılı roketi Falcon 9’un bir üst versiyonu olarak görülebilir. Üç tane Falcon 9 çekirdeğinin (ilk kademesi) birleştirilmesi ile oluşturulacak roket, yaklaşık 57 ton taşıma yükü kapasitesi bulunduracak. Roketin en önemli özelliği, Falcon 9 gibi kısmen kullanılabilir olması (Falcon 9’un Dünya’ya sadece ilk kademesi geri dönüyor).

Falcon Heavy’nin ateşlenmesinden sonra, ilk kademesini temsil eden her üç Falcon 9’un da geri dönmesi planlanıyor. Kasım ayında yapılması hedeflenen ilk ateşlemede ise resmi görevlerde ateşlenmiş iki Falcon 9 çekirdeği kullanılacak.

Roket mühendisliğinde yeni bir basamak

Musk, 2014 sonuna kadar gerçekleşmeyen ateşlemenin ardından ilk denemenin 2016 baharında yapılacağını söylemişti. Bu da olmayınca ateşleme 2016 sonuna ertelendi. Eylül 2016’da havaya uçan Falcon 9, SpaceX için tüm faaliyetleri bir süre askıya aldı. Ocak ayında fotoğrafı ilk kez paylaşılan Falcon Heavy için verilen en son tarih, Kasım 2017.

Yapılan hazırlıklar ışığında bu sefer bir ateşleme olma ihtimali yüksek. SpaceX, Mayıs ayında Falcon Heavy motorlarının statik ateşleme testini gerçekleştirmişti. Kısa süre önce Facebook’ta beliren fotoğraflar ise Falcon Heavy’i oluşturacak roketlerin hangarlara taşındığını gösterdi. Ateşlemenin, Kennedy Uzay Merkezi’ndeki 39A platformundan yapılması bekleniyor.

Falcon Heavy’nin göklere çıkması ilk denemede çok pürüzsüz olmayabilir. Musk, üç tane Falcon 9 çekirdeğini bir araya getirmenin ateşlemede oluşacak titreşim ve akustiği artıracağını belirtti. Bu sebeple roketin ilk kademesinin tasarımı yenilendi. En önemlisi, bugüne dek ayrı ayrı test edilmiş olsa da 27 motorun bir araya geldiği üç çekirdekli Falcon Heavy roketi test edilmedi.

Musk, mevcut şartlar altında beklentilerini çok yüksek tutmuyor: “Umuyorum ateşleme platformundan yeterince uzaklaşır ve düşerek platforma zarar vermez… Dürüst olmak gerekirse bunu da bir zafer olarak kabul ederdim.”

O zaman, yeniden kullanılabilir roketlerin yörüngede yakıt ikmali yapacağı Mars uzay aracı biraz daha bekleyecek, değil mi Elon?