Ana sayfa Teknoloji Bitcoin Cash ilk günün ardından 450 dolar seviyesinde geziniyor

Bitcoin Cash ilk günün ardından 450 dolar seviyesinde geziniyor

167
0
Okuma süresi: < 1 dakika

Bitcoin’in 1 Ağustos’ta iki bölünmesiyle ortaya çıkan Bitcoin Cash, ulaştığı değer ile bir anda en değerli üçüncü sanal para olarak belirdi. Konudan uzak olanlar için kısa bir özet geçelim: Çinli madenciler, birkaç ay önce Bitcoin yazılımında güncelleme talep etmişti. 1 Ağustos’ta yapılan işlem ile sanal paranın ‘klonu’ olan Bitcoin Cash belirdi. Bitcoin sahipleri, sahip oldukları kadar bedava Bitcoin Cash ile ödüllendirildi. Coinbase ve Bitstamp gibi borsalar, yeni Bitcoin Cash işlemlerine izin vermeyeceklerini belirtmişti.

Bitcoin Cash değeri ilk gün 200-300 dolar arasında değişirken, ikinci günden itibaren 700 dolara dayandı. Bitcoin’in değeri ise korkulduğu gibi düşmedi ve 2,700 dolar civarında kaldı. Bitcoin Cash’in mevcut değeri 450 dolar civarında iken, piyasa değeri 8 milyar dolara yakın.

Yeni sanal para birimi, Bitcoin’in değeri ve prestijine meydan okumak yerine güçlendirmiş görünüyor. Önümüzdeki aylarda, borsaların işlem hacmi ve madenci sayısına göre her iki ‘klonun’ değerinde nasıl  değişim yaşanacağı merak konusu. İlk belirtiler, fazlasıyla ilgi gören Bitcoin Cash’in Ethereum’u bile gölgede bırakabileceğini gösteriyor. Ancak bu süreç küresel piyasalar için hiç de sakin olmayacak.

Bitcoin’in bölünmesiyle ‘klon’ sanal para birimi ortaya çıkabilir

Dava açılabilir

Bitcoin blok zincirinde yaşanan çatallanma (blok zinciri: tüm dijital finansal işlemleri kaydeden kodlanmış hesap defteri), sanal para camiasında sürtüşmeleri de beraberinde getirdi.

Bitcoin Cash’in ortaya çıkmasını sağlayan uzlaşmanın mimari madenci ve yazılımcılar, tüm Bitcoin sahiplerinin cüzdanlarındaki BTC kadar Bitcoin Cash ile ödüllendirilmesini kararlaştırdı. Ancak Coinbase gibi dijital cüzdan işleten bazı büyük platformların Bitcoin Cash’i kabul etmemesi, bu platformu kullananları ödüllerinden mahrum bıraktı.

Coinbase her ne kadar ödül Bitcoin Cash’leri kendisine saklamayacağını açıklasa da, beklendiği gibi hedef olmaktan kaçamayacak gibi görünüyor. Aktivist bir grup, 15 Ağustos’a kadar Bitcoin Cash’ler dağıtılmazsa Coinbase’e karşı grup davası açacaklarını duyurdu.

Coinbase, konu hakkında henüz açıklama yapmadı.