Ana sayfa Teknoloji Hi-Tech Bilim insanları 330TB bilgiyi avuç içi kadar kartuşa sığdırmayı başardı

Bilim insanları 330TB bilgiyi avuç içi kadar kartuşa sığdırmayı başardı

Dr. Mark Lantz'ın elinde tuttuğu 6,5 santimetrekarelik kartuş, 201GB veri saklıyor. [IBM]
Okuma süresi: 1 dakika

IBM tarafından geliştirilen en yeni veri depolama teknolojisi, 330 milyon kitaba eşit bilginin avuç içine sığmasını sağlıyor. 6,5 santimetrekare alan başına 201 Gigabit verinin sığdırılması, aynı zamanda yeni bir dünya rekorunu temsil ediyor. Söz konusu miktar, veri depolama yapılan geleneksel manyetik bantlardan 20 kat daha yüksek bir kapasiteye denk geliyor.

İlk kez 60 yıl önce kullanılmaya başlanan manyetik bantlar, başlıca vergi ve sağlık bilgilerini saklamak için kullanılıyordu. IBM’in ürettiği ilk manyetik bantın kapasitesi ise sadece 2 megabayttı. Kısaca, o zamandan gününüze dek alansal kaydetme yoğunluğu 165,000,000 kat artmış oldu. IBM, geliştirdikleri teknoloji ışığında prototip manyetik bantın Sony Storage Media Solutions firması tarafından üretildiğini ve kapasitenin ileride daha da artacağını belirtti.

Ar-Ge süreci 10 yıldan fazla sürdü

IBM, yeni nesil manyetik bandın mevcutlarına kıyasla biraz daha pahalı olduğunu ancak terabayt başına düşen maliyet açısından oldukça ilgi göreceğini belirtti. Dahası, yeni nesil manyetik bantlar bulut bilişimde yeni bir depolama çeşidi sunabilir.

IBM, Sony ile çalıştığı yıllar boyunca süper depolama kapasiteli manyetik bant için birçok teknoloji geliştirdi. Yeni nesil manyetik bant üretiminin yanı sıra, ürünün fonksiyonunu artırmak için yeni kayganlaştırıcı teknoloji bile keşfedildi.

Teknoloji alanında işbirliğinin fazlasıyla faydasını gören IBM, 2006’dan bu yana altıncı dünya rekorunu kırdı. Firmanın en dikkat çeken icatlarından bir tanesi, geçtiğimiz yıl duyurulan en güçlü işlemciydi. Sadece 7 nanometrelik çipler, 20 milyar transistör içeriyor.

IBM var olan en güçlü işlemciyi üretti