Ana sayfa Bilim NASA, uzaylı tehdidine karşı ‘Gezegen Koruma Subayı’ arıyor

NASA, uzaylı tehdidine karşı ‘Gezegen Koruma Subayı’ arıyor

381
0
Okuma süresi: 2 dakika

NASA, ABD hükümetine bağlı iş ilanı sayfasında yaptığı duyuruda, tam zamanlı ‘Gezegen Koruma Subayı’ arandığını belirtti. Tam zamanlı ve maaş aralığı 124,000 ile 187,000 dolar arasında değişen iş ilanı, robotik ve insanlı uzay görevlerinde ortaya çıkabilecek ‘zehirlenmelere’ karşı çözüm arayacak. Biraz daha açıklarsak, Dünya’dan gönderilen insan ve robotların yabancı materyaller tarafından olumsuz etkilenmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

NASA’nın iş ilanında, “Dünya dışı gezegenler veya gök cisimlerine bilinçli veya bilinçsiz Dünyali organizma veya organik bileşen taşıyan tüm uzay görevleri için gezegen koruma politikasının geçerli olduğu” belirtildi. Aynı durum, Güneş Sistemi’ndeki gök cisimlerinden alınan numunelerle Dünya’ya dönmesi planlanan uzay araçları için de geçerli.

NASA’nın yeni nesil teknolojisi Venüs’te 9 gün keşif yapmamızı sağlayabilir

Zamanlama dikkat çekici

NASA, üç yıllık sözleşme ile sunulacak işin, bu sürenin sonunda iki yıl daha uzatılabileceğini belirtti. Söz konusu zaman aralığı, NASA’nın Güneş Sistemi’ndeki uyduları ve asteroidleri keşfetmek için düzenleyeceği birçok görevi kapsıyor. Fiziksel bilimler alanında uzman olması istenen koruma subayı adayı, muhtemelen Güneş Sistemi’ndeki gezegen ve uyduların atmosfer ve yüzeylerine gönderilecek uzay araçlarının ‘yabancı materyaller ile kirlenmemesi için” geliştirilecek teknolojiler üzerinde çalışacak. Böylece, bizler fark etmeden Dünya’ya gelecek akıllı mikrobiyolojik uzaylıların mutasyon geçirip Dünya işgali gerçekleştirme ihtimali en aza indirilecek.

Koruma subayı, “NASA’nın gezegen koruma yeteneği, gezegen koruma politikalarının sürdürülebilirliği ve NASA uzay uçuşu görevleri tarafından uygulanabilirliğinden” sorumlu olacak. Oldukça üst düzey bir konuma gelecek koruma subayı, gezegen koruma politikalarının geliştirilmesi için NASA’nın farklı birimleriyle temas halinde olacak.

NASA buz devlerini inceleyecek uzay aracı için ilk adımı attı

İş ilanında, başvuranlardan neler istendiği detaylı bir şekilde verilmiş. Genel olarak istenen, NASA’nın gezegen koruma alanındaki planlama ve koordinasyonunun sağlam bir temel üzerine oturtulması gibi görünüyor.

Fiziksel bilimlerin yanı sıra mühendislik ve matematik alanlarında uzman kişilerin başvurabileceği ilan, ‘karmaşık durumlarda iyi yargıda bulunan ve karar verebilen insanları’ öne çıkarıyor.

NASA’nın uzaylı mikroplara karşı bu kadar temkinli olduğunu görmek, uzay keşfinde ayak basacağımız farklı dünyalarda hayatta kalmamız adına ümit verici.

NASA 10,000 katrilyon dolarlık asteroide keşif aracı gönderecek