Ana sayfa Bilim Antarktika’da mükemmel korunmuş 100 yıllık meyveli kek bulundu

Antarktika’da mükemmel korunmuş 100 yıllık meyveli kek bulundu

[Antarctic Heritage Trust]
Okuma süresi: 2 dakika

Kaşif Robert Falcon Scott’ın trajediyle sonlanan Güney Kutup keşfinden günümüze kalan bir meyveli kek, Antarctic Heritage Trust araştırmacıları tarafından 100 yılı aşkın bir süre sonra ortaya çıkarıldı. Scott ve ekibi, üç yıl süren görevin dönüş yolculuğunda hayatını kaybetmiş ve arkalarında günlükleri ve eşyalarını bırakmıştı.

Meyveli kek, ilk Antarktika kaşiflerinin yoğun olarak kullandığı Cape Adare kamp alanındaki terk edilmiş bir kulübede bulundu. Artık faaliyet göstermeyen Huntley&Palmers firması tarafından üretilen kekin, neredeyse yenilecek kadar korunmuş olduğu belirtildi.

Yeni Zelanda merkezli Antarctic Heritage Trust (AHT), Canterbury Museum Lab ile Mayıs 2016’dan bu yana süren çalışmalarda kaşiflerden geriye kalan binlerce eşya bulmayı başardı. Araştırmalarda yer alan Lizze Meek, ‘geride kalan tanımlanmamış teneke kutulardan birinde bozulmamış bir kek bulmanın son derece şaşırtıcı olduğunu’ söyledi. Meek, meyveli kekin Antarktika görevlerinde sıkça tercih edilen enerji verici bir besin olduğunu ve modern keşif görevlerinde de tüketildiğini not düştü.

[Antarctic Heritage Trust]

Keki yiyemeden öldüler

Arşiv bilgileri, meyveli kekin 1910-1913 yılları arasında düzenlenen Terra Nova görevinde Scott ve ekibi tarafından taşınan erzaklardan biri olduğunu gösterdi. Scott dahil beş kişilik ekibin amacı Güney Kutup noktasına ulaşan ilk insanlar olmaktı. 17 Ocak 1912’de hedeflerine ulaştıklarında, Norveçli Roald Amundsen ve ekibinin kendilerinden 34 gün daha erken geldiklerini anladılar. Scott ve ekibi, ilk olmasalar da zorlu görevi yerine getirmiş olarak geri dönüş yolculuğuna başladı. Ancak hepsi donarak hayatını kaybetti. Zorlu günlerde kendilerine enerji verebilecek meyveli kek ise yenmeden kaldı.

Scott ve ekibi. [Wikipedia]
AHT, ilk olarak 1899 yılında Norveçli Carsten Borchgrevnik keşfinde inşa edilen ve 100 yıldan uzun süredir donmuş halde bekleyen kulübelerdeki eşyaları ait oldukları yerde bırakacak. Bunun için, öncelikle kulübelerin restore edilmesi gerekiyor.

Meyveli keki ait olduğu yerde sergilemek için, ilk olarak bakır kutuyu temizledi. Ardından kekin bir ucu yırtık kağıdını onardı. Son olarak, durağanlığı sağlamak için kek ve kutusuna kimyasal uyguladı.

Yenmeden kalacak kek, yüzyıllar boyunca Scott ve cesur arkadaşlarının anısını yaşatmaya devam edecek.

[Antarctic Heritage Trust]