Ana sayfa Küresel Dünya ABD-K.Kore gerginliği nükleer sığınak satışlarını patlattı

ABD-K.Kore gerginliği nükleer sığınak satışlarını patlattı

1438
0
[Atlas Survival]

K.Kore ile ABD arasında yaşanan krizin nükleer savaş tehditlerine ulaşması, Amerika’daki sığınak üreticileri için altın çağını başlattı. Siparişleri yetiştirmekte zorlanan firmalardan Atlas Survival Shelters firmasının CEO’su Ron Hubbard, “son birkaç gün içinde 30’dan fazla satış yaptıklarını ve taleplerden birinin Japonya’dan geldiğini” söyledi. Hubbard, “Hayatımda böyle bir şey görmedim… Ülkenin dört bir yanından sipariş yağıyor. Kuzey Carolina, Tennessee, Texas, Oklahoma, Louisiana, Oregon, Washington, Arizona ve California’dan talep var” dedi.

Soğuk Savaş dönemindeki beton sığınakların aksine, Atlas Survial’ın nükleer patlamaya dayanıklı sığınakları son derece konforlu konteynır tarzı tüplerden oluşuyor. Yerin altı metre altına kurulan sığınaklar hastane, ev, cephane gibi farklı yapıların altına kurulabiliyor. Başlangıç fiyatı 10.000 dolar olan tırtıklı sığınakların içi, firmanın reklamlarında görülebileceği gibi sanılandan çok daha yaşanabilir bir tasarıma sahip.

Nükleer patlamada hayatta kalmanız için yapmanız gerekenler
[Atlas Survival]

Nükleer kıyameti film izleyerek geçirebilirsiniz

10 Cloverfield Lane filmini izleyenler, bir UFO veya salgın hastalık kıyametinde yeraltı sığınaklarının ne kadar kullanışlı olabileceğina dair fikir edinebilir. En önemli şart, sığınağı birbirinden ne olup bittiğini gizlemeyen insanlarla paylaşmanız gerektiği.

Vivos adlı sığınak firmasının sahibi Robert Vicino, kıyamet ortamından tamamen izole olmanızı sağlayacak tasarımlar sunuyor. Sığınak modellerinde sinema, hidroponik bahçe, restoran ve zombilerle karşılaşmaya hazırlanmak için atış poligonu bile var. Kıyamette bile refahından ödün vermek istemeyen zenginlerin ilgi gösterdiği xPoint adlı müşteri grubu, şimdiden 50 üyeye ulaşmış. Fiyatlar, 25.000 dolardan başlıyor.

Bir diğer sığınak üreticisi Rising S firmasının genel müdürü Gary Lynch, Japon müşterilerin endişelerini gidermekle meşgul. Lynch, aldıkları siparişlerin yüzde 80’inin Japonya’dan geldiğini belirtti. İsrail’den sığınak tedarik eden Japonya merkezli Shelter firmasının sahibi Seiichiro Nishimoto ise ‘insanların gerçekten endişeli olduğunu ve çok fazla telefon aldıklarını’ söyledi.

Zombi kıyametine karşı en iyi sığınak
[Atlas Survival]

Ne kadar hayatta kalabileceksiniz?

Nükleer bombalara karşı hayatta kalmanızı sağlayacak sığınaklar, haliyle belli bir müddet işinizi görecek. Ne kadar konforlu olurlarsa olsunlar, en gelişmiş sığınak sistemleri gün yüzü görmeden bir yıl yaşamanızı sağlabiliyor. Sonrasında ne olacağı ise belirsiz.

Sığınaktan çıkmanız gerektiğinde savaş veya UFO istilası veya salgın hastalık hala sürüyor olabilir. Bu durumda yeraltında hayatta kalmak için malzeme bulmak veya güvenli bir yere kaçmak hiç de kolay olmaz. Dahası, uzun süre kısıtlı bir alanda vakit geçirmek daha yüzeye çıkmadan aklınızı kaçırmanızı sağlayabilir.

Sığınak hayatının neler getirebileceği hakkında 10 Cloverfield Lane’nin yanı sıra 1999 yapımlı Blast From the Past filmi de izlenebilir. Sığınaktan çıktığınızda yaşananlar sandığınızdan çok farklı belirebilir. Yine de kurtuluş bahsettiğim ilk filmin sonundaki kadar kolay (ve komik) olmayacaktır, orası kesin.