Eşek arılarının yüksek çözünürlüklü yusufçuk ziyafeti

474
0
[wonderplugin_cond deviceinclude="Android"] [/wonderplugin_cond]

Evinin arka bahçesinde keyif çatarken vahşi vızıldamalar ile yerinden kalkan Geoffrey Whitman, bir grup eşek arısının ölü bir yusufçuğu parçalara ayırdığına tanık oldu. Whitman, anında kamerasını alarak çekime başladı.

Arılar ve karıncalardan farklı bir böcek familyasına ait olan eşek arıları, avcı ve parazitliğe kadar birçok farklı ekolojik role bürünüyor. Etobur olan eşek arıları, genelde örümcekler ve diğer böcekler ile besleniyor. Whitman’ın videosunda görüldüğü üzere, en büyük rakiplerinden birini yakaladıkları zaman da leş yiyici olmaktan çekinmiyorlar.

Etkileyici doğal belgeseli görünümlü videoda, eşek arıları ölü yusufçuğun etrafında dört dönerken görülüyor. Bazı anlardan (mesela 0:19) gövdeden kopardıkları bir et parçası için birbirlerine giriyorlar. Bu durum, karınca ve arıların aksine kendi başlarına buyruk hareket etmesiyle bilinen eşek arılarının doğasını gösteriyor.

Arıların olmadığı dünyada polenleşmeyi robotik drone’lar yapacak

Korkunun yenildiği an

Videonun sonunda, yusufçuğun sadece dış iskeleti kalıyor. Whitman, küçükken bir arı saldırısına maruz kaldığı için iğneli böceklerden aslında çok çekindiğini ancak bu korkusunu videoyu yapmak için aştığını söyledi. Annesinin dallarla arıları kovaladığını ve deli gibi koşarak canlarını kurtardığını anlatan Whitman, o günden bu yana ilk kez arılara bu kadar yaklaştığını söyledi.

Whitman, farklı açılardan yaptığı üç saatlik çekimde eşek arılarının kafasının çevresinde vızıldamasına sabretmeyi başarmış. Tek pişmanlığı, vahşi arıların yusufçuğun kafasını yedikleri anı yakalayamamış olması.

Ziyafet sona erdikten sonra Whitman videoyu hazırlamaya koyulmuş. Birkaç saat sonra ziyafet sofrasını tekrar gözden geçirmek istediğinde, yusufçuğun dış iskeleti ve kanatlarının da ortadan kalktığını görmüş.

Arıların karakterini açığa çıkaran araştırma