Ana sayfa Bilim Astronomi Güneş tutulması hakkında öne sürülen 10 hatalı bilgi

Güneş tutulması hakkında öne sürülen 10 hatalı bilgi

1152
0
Okuma süresi: 5 dakika

Yazılı tarihin başlangıcından bu yana insanlık tarihinde büyük bir öneme sahip olan tam güneş tutulması, antik medeniyetlerden modern günümüze kadar birçok inanışı da beraberinde sürükledi. Bilimsel araştırmalar ile her ne kadar güneş tutulmasının fiziksel etkilerini tam olarak analiz etmiş olsak da, küresel alanda halen yanlış bilinen birçok detay mevcut. Bunlardan 10 tanesine kısaca göz atalım:

2Hamile kadınlar çocuklarına zarar gelmemesi için tutulmayı izlememeli

1919 yılında yaşanan Güneş tutulması, yıldızımızın diğer gök cisimlerinin konumlarını saptırabileceğine dair ilk örnekti. [.W. DYSON, A.S. EDDINGTON, C. DAVIDSO]

Bu fikri öne süren, yine Güneş tarafından yayılan zararlı radyasyon. Taç tabakasından yayılan ve ışık olarak algıladığımız elektromanyetik rasyasyon tamamen güvenli olsa da, Güneş’ten Dünya’ya yayılan bir diğer rasyasyon çeşidi mevcut. Güneş’in derinliklerinde nükleer füzyon ile ortaya çıkan nötrinolar, Ay’ın kalın gövdesini geçerek Dünya’ya ulaşıyor. Hayatımızın her saniyesinde, Güneş gökyüzünde olsun olmasın vücudumuz trilyonlarca nötrinonun işgaline uğruyor. Sonuç olarak, her birkaç dakikada vücudumuzdaki birkaç atom nötrino emerek farklı bir izotopa dönüşüyor. İnsan vücuduna tamamen zararsız olan bu dönüşüm hamile kadınları da kesinlikle olumsuz etkilemiyor.