Ana sayfa Teknoloji Hi-Tech Steve Wozniak: Robotlar ve insanlar uyum içinde yaşayabilir

Steve Wozniak: Robotlar ve insanlar uyum içinde yaşayabilir

Okuma süresi: 2 dakika

Moskova Devlet Üniversitesi’nde konuşma yapan Apple’ın mühendis beyni Steve Wozniak, yıllar önce tehdit olarak gördüğü yapay zeka hakkındaki görüşlerinin tamamen değiştiğini söyledi. Stephen Hawking ve Elon Musk’ın başını çektiği ‘Skynet kehanetlerini’ göz ardı eden Wozniak, “robotların insanlığı yok edeceği düşüncesinden korkmamamız gerektiğini” ifade etti.

Wozniak, aslına bakılırsa Hawking ve Musk’tan yıllar önce yapay zeka hakkında uyarılar yapmış bir isim. Robot zekasının gelecekte insan beynini geride bırakarak varlığımıza tehdit oluşturabileceğini savunan Wozniak, bugün tam tersini savunuyor:

“Makinelerin insanlığa karşı gerçek bir tehdit haline gelebilmesi için çok fazla adım atılması gerekiyor. En önemli basamaklardan biri insan beyninin nasıl çalıştığı ki, bunu halen bilmiyoruz… İnsan beynine odaklı araştırmalar bilgisayar biliminden ve diğer dijital ürünlerin gelişiminden çok daha yavaş ilerliyor. Ancak bir gün robotlar etrafımızda yürümeye başlayacak ve bize çok yardımcı olacaklar.”

Wozniak, insan benzeri yapay beyne sahip olacak robotlar karşımıza çıktığında onlarla karşı karşıya gelmemize engel olabileceğimizi söyledi.

“Bilgisayarlar eğer hislere ve bilince sahip olursa, ölümü anlamayacaklar. İnsanların hafızalarını sileceği veya fişlerini çekeceği endişesini taşımayacaklar. Her zaman onların en iyi arkadaşı olmalıyım diye düşünecekler.”

Elon Musk: İnsanlar yapay zeka ile baş edebilmek için sayborga dönüşmeli

Robot ve insan birbirine zarar vermeyecek

Wozniak’ın bakış açısı, Hawking ve Musk cephesine kıyasla oldukça iyimser (Bu konuda Michio Kaku ile aynı taraftalar). Wozniak’ın tersine diğer iki isim robotların bir gün “neden insanları öldürmeyelim ki” sorusuna denk geleceğini düşünüyor. Açıkçası “onların iyi arkadaşı olayım” demek yerine “bu salaklara neden ihtiyacım var” demesi çok daha büyük bir olasılık.

Apple’ın dahi beyni ise 1940’lı yılların bilim-kurgu yazarı Isaac Asimov’un düşüncesini paylaşıyor. Asimov’un Üç Robot Yasası’ndan biri şu şekilde: “Bir robot bir insana zarar veremez ve eylemsiz kalarak bir insanın kendisine zarar vermesine izin vermez.”

Wozniak, bu noktadan yola çıkarak kendi yasasını oluşturduğunu söyledi: “Bir insan düşünebilen bir robota zarar vermemelidir.”

“Google’ın robot ordusu insanlığı yok edebilir”

Facebook verilerimizi paraya çeviriyor

Wozniak, NAUKA 0+ adlı bilim festivalinde konuşmasında henüz robotlar yürümeye başlamadan teknolojinin ayrı sorunlar beslediğini söyledi. Bir tanesi, sosyal medya ağları.

Facebook’un insanlardan ekonomik amaçlı veri aldığını söyleyen “Woz”, hayatımız hakkındaki tüm bilgiler paraya çevrilirken kullanıcıların elinin boş kaldığını belirtti. Woz, “elinden geldiğince sosyal medyadan uzak kalmaya çalıştığını ve birçoğunu tanımadığı 5,000 Facebook arkadaşının ne yaptığını görmek için haber akışında gezinecek vakti bulunmadığını” söyledi.

Facebook ve Google’ın ABD Başkanlık Seçimleri esnasında Rusya’nın etkisi altında kaldığı düşüncesine yorum yapamayacağını belirten Wozniak, öte yandan ‘güvenlik sebeplerinden ötürü Gmail veya Yahoo kullanmadığını’ not düştü. Woz, kimsenin ne yaptığını bilmesinden hoşlanmayacağını söyleyerek, “Eğer bir komşum bana gelse ve marketten hangi yemekleri aldığımı söylese, ona beni gözetlediğini söylerdim. Facebook’ta geldiğimiz nokta bu. Artık iyi kontroller devrreye girmeli” ifadesini kullandı.

Kaç kişi Woz kadar bilinçli? Bir bilim haberini başından sonuna kadar okuyan insan kadar az olmalı.

Michio Kaku: Robotlar insan neslini tehdit etmiyor