Okuma süresi: 2 dakika

Tesla tarafından gerçekleştirilen sürpriz tanıtım gecesinde, boyut olarak birbirine tamamen zıt iki araç belirdi. Bir tanesi 36 ton yük kapasiteli Tesla Semi tırı iken, diğeri en hızlı elektrikli araç olarak tanıtılan Tesla Roadster oldu. İstatistikleri ile ağızları açık bırakan otomobil, Tesla’nın kurucusu Elon Musk tarafından ‘fosil yakıt bağımslısı otomotiv sektörüne hezimet yaşatacak araç’ olarak tanımlandı.

Roadster’ın sahneye çıkışı, Beastie Boys grubunun ‘Sabotage’ parçası eşliğinde yaşandı. İkinci kuşak Roadster’ın sahnede belirmesinin ardından Musk elinde mikrofonla belirdi. Bahsettiği rakamlar, muhtemelen Porsche ve Ferrari’nin kulağına gitmiştir.

Roadster’ın saatte 100 kilometreye ulaşması için sadece 1.9 saniye gerekiyor. Saatte 160 kilometre hıza 4.2 saniyede ulaşan aracın 400 kilometre limitine varması ise sadece 8.9 saniye sürüyor. Eğer verilen bilgiler doğru ise Roadster saatte 100 km hıza ulaşabilen ilk seri üretim otomobil olacak. Fast&Furious serisinin devam etmesi halinde beyaz perdeye çıkacağını da öngörmek zor olmaz.

Geleceğin yarı-otonom elektrikli tırı: Tesla Semi

Tek şarjla 1000 kilometre

Musk, Los Angeles dışındaki bir hava üssünde düzenlenen etkinlikte bir uçağı göstererek, “Roadster ondan hızlı olacak” ifadesini kullandı. Böyle diyerek, saatte 400 kilometrenin üzerine çıkan otomobilin sınırını bilmediğini vurguladı. Günümüzün rekoru ise İsveçli Koenigsegg tarafından üretilen Agera RS’e ait. Otomobilin maksimum hızı saatte 447 km.

Musk, 200kw/s kapasiteli bataryaya sahip Roadster’ın tek şarjla 1000 kilometre yol kat edebileceğini söyledi. Kısaca, Los Angeles ve San Franscisco arasında iki kez gidip gelmek mümkün olacak. Roadster’ı bu kadar güçlü yapan biri önde ve ikisi arkada yer alan üç motoru.

Musk, Roadster’ı yapma sebeplerinin “benzinli araçlara hezimet yaşatmak olduğunu” söyledi. Ona göre Roadster’ın dışında bir turboşarjlı otomobil kullanmak “buhar makinesi” seviyesini çağrıştıracak.

Tesla Roadster ilk kez 2008’de duyurulmuş ve üretimi 2011’de başlamıştı. 2014’te ikinci versiyonu geleceği duyurulsa da, Tesla yoluna Model S, X ve 3 ile devam etmişti. Musk’ın planları her ne kadar belirlediği takvimle neredeyse hiç uyuşmasa da, Roadster isteyenler sabırlı olmak zorunda. Tesla’nın geçtiğimiz ay yüzlerce çalışanı çıkarmasının ardından, Roadster’ın ne zaman yollara çıkacağı belirsiz.