Ana sayfa Uzay Astronomi DijitalX’in 2017’de en çok okunan 10 haberi

DijitalX’in 2017’de en çok okunan 10 haberi

24332
0

Bilim ve teknoloji dünyasının birbirinden önemli keşiflere sahne olduğu bir yıl daha geride kaldı. Uzay keşfi ve yapay zeka alanında birçok önemli gelişmeye sahne olması beklenen 2018 öncesinde, neleri geride bıraktığımıza göz atalım:

Avcıı Takımyıldızı’nda tespit edilen bir FRB olan FRB 121102’nin görüntüsü. [Gemini Observatory/AURA/NRC]

Öncelikle bir bilgilendirme yapalım. Başlıkta kullanılan “uzaylı” tanımı doğru ifade olmasa da maalesef SEO sınırlamalarına takıldığımız zamanlarda kullanılmak zorunda kalıyor. Haberin kendisine gelirsek, bu yıl içinde astronomları en çok heyecanlandıran gelişmelerden biri olduğunu söylememiz gerekir. FRB 121102 olarak adlandırılan, Samanyolu Galaksisi’nin ötesindeki bir noktadan Dünya’ya ilk kez 2012’de ulaşmıştı. Gökbilimciler, gezegenimizden 3 milyar ışık yılı öteden gelen sinyalllerin potansiyel kaynağını taradıklarında birçok ihtimale rastladı. Bir tanesi, akıllı Dünya dışı varlıklar olabileceğine işaret ediyordu.

ESA Dünya dışı uzaylı medeniyetlere sinyal gönderdi
Önceki makaleNASA Mars’ın etrafında manyetik kalkan oluşturmak istiyor
Sonraki makale“Uzaylı mega yapı” yıldızının gizemi nihayet çözüldü
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.