Ana sayfa Dünya Kanadalı doktorlar ‘çok iyi maaş aldıkları için’ zam önerisini reddetti

Kanadalı doktorlar ‘çok iyi maaş aldıkları için’ zam önerisini reddetti

"Asıl zam yapılması gerekenler hemşireler ve memurlar."

1333
0
Okuma süresi: 2 dakika

Kanada bizler için bambaşka bir boyut. Medeniyet seviyesinin maddiyatı anlamsız bıraktığı ve insanlığın ön planda tutulduğu gerçek bir refah memleketi. Öyle ki, sağlıkçılar hükümete dilekçe sunarak kendilerine yapılması planlanan zammı protesto etti ve paranın asıl ihtiyacı olanlar için harcanması gerektiğini belirtti.

Quebec eyaletinde sunulan dilekçeye, doktorların, tıp öğrencilerinin ve sağlık uzmanlarının yanı sıra vatandaşlar da imza atarak destek verdi. Dilekçeye imza atanlar “güçlü bir kamu sistemini savunduklarını ve sağlık federasyonları tarafından konuşulan zamları reddettiklerini” belirtti.

Dilekçenin sunulduğu 25 Şubat’tan bu yana imza atanların sayısı 700’ü geçti. İmzacıların 213’ünü pratisyenler, 184’ünü sağlık uzmanları, 149’unu doktolar, 162’sini de tıp öğrencileri oluşturuyor. Doktorlar, sağlık sektörünün bütçe kesintileri nedeniyle hastalara yeterince hizmet veremediğini ve asıl zam yapılması gerekenlerin hemşireler ile memurlar olduğunu ifade etti. Kanada Sağlık Bakanlığı’na iletilen mektuptaki bazı ifadeler şu şekilde:

“Maaş artırımları şoke edici çünkü asıl buna ihtiyacı olanlar çok zor şartlar altında çalışan hemşire ve memurlar. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’ndaki otoritenin merkezileştirilmesi ile son yıllarda yaşanan bütçe kesintileri hastaların sağlık hizmetlerine ulaşmasını zorlaştırıyor… Yaşanan kesintilerden etkilenmeyen tek şeyin ücret artırımları olduğu görülüyor.”

“Bizler, Quebec’teki doktorlar bizlere vaat edilen maaş artırımlarının iptal edilmesini, kaynakların sağlık çalışanlarına fayda sağlayacak ve Quebec halkına daha iyi sağlık hizmeti sunacak şekilde dağıtılmasını istiyoruz… Kaynaklar, sağlık çalışanlarını üst sınırlarına zorlamadan halkın sağlığını artırmamızı sağlayacak bir sistem için harcanmalı.”

Kanada hızlı internet bağlantısını vatandaşlık hakkı ilan etti

500 milyon dolarlık artırımı da reddettiler

Kanada Sağlık Enformasyon Enstitüsü’nün 2016 raporuna göre, Kanada’da doktorların yıllık maaşı ortamala 260,924 Kadana doları (188 bin Amerikan doları ediyor). Bu miktar, doktorların brüt maaşını temsil ediyor ek mesai, prim gibi diğer gelirleri kapsamıyor.

25 Şubat’taki dilekçeye imza atan grup, Médecins Québécois Pour le Régime (MQRP), bir hafta öncesinde hükümete mektup göndererek uzman doktorlar için 500 milyon dolarlık toplam maaş artırımının da iptal edilmesini istemişti. Grup, ücret artırımlarını “uygunsuz” olarak ifade etti. Hemşirelerin oturma eylemi düzenlemesinin ardından ikinci dilekçeyi yayımlayan grup, sağlık sektöründe dayanışma çağrısında bulundu.

MQRP, hemşirelerin karşılaştığı şartların Quebec’teki sağlık sistemini olumsuz etkilediğini ve aşırı iş yükü ile boğuşmak zorunda olduklarını belirtti. Grup, hazırladıkları dilekçede “Mevcut durum normal olmaktan çok uzay veya kaçınılmaz. En büyük sebebi de kamu ağında yapılan kesintiler. Hükümetin bunu bilmesini istiyoruz” ifadesini kullandı.

Bir yıl önce yüksek hızlı interneti vatandaşlık hakkı ilan eden Kanada hükümetinin bu çağrılara ters tepki vereceğini pek sanmıyorum.