Ana sayfa Teknoloji Girişimcilik 1.2 milyar evsiz insan için 12 saatte ev basan 3D yazıcı geliştirildi

1.2 milyar evsiz insan için 12 saatte ev basan 3D yazıcı geliştirildi

666
0
[ICON]
Okuma süresi: 2 dakika

Dünya Kaynakları Enstitüsü’nün raporuna göre dünya üzerinde 1.2 milyar insan başını sokabilecek düzgün bir eve sahip değil. Texas, Austin merkezli startup ICON, ev basabilen 3D yazıcı ile bu soruna en hızlı çözümü sunmayı amaçlıyor.

3D yazıcı ile ev üretiminin ilk örneklerini geçmişte Çin ve Rusya’da görmüştük. Ancak maliyeti büyüklüğüne göre değişen evler zaman açısından ciddi bir tasarruf sunmuyordu. ICON ise çimento ile inşa edilen 60 metrekarelik bir evi 12 ile 24 saat arasında tamamlayabiliyor. Eğer planlar yolunda giderse, gelecek yıl El Salvador’da 100 ev inşa edilecek. ICON, doğal afetlerden zarar görmüş ülkelerde evsiz insanlara yardım etmek için uluslararası konut çözümleri sunan New Story firmasıyla da ortaklık kurmuş.

3D yazıcıda üretilen hiperelastik kemik estetik cerrahide çığır açabilir

Vulcan Dünyalılar için ev inşa edecek

ICON firmasının ev inşa eden 3D yazıcısı adını Uzay Yolu’ndan alıyor. Vulkan adlı makine, prototip aşamasında bir evi sadece 10,000 dolara mal ediyor. İleride bu miktarın 4,000 dolar daha aşağı çekilmesi planlanıyor.

[ICON]
ICON’un kurucularından Jason Ballard, Vulcan’ın 80 metrekareye kadar ev inşa edebildiğini, New York’taki ortalama bir dairenin ise 86 metrekare olduğunu söyledi. Vulcan imzalı evler oturma odası, yatak odası, banyo ve kıvrımlı bir verandaya sahip. Ballard, benzer evler inşa eden firmalar olduğunu ancak bu evlerin “depolarda inşa edildiğini” belirtti. Vulcan ile çimentodan inşa edilen evler ise sağlamlığı ve malzeme kalitesi ile plastikten çok daha iyi. Ballard, alıcılar ile yaptıkları denemelerde evlerin içinde hava kalitesini de ölçtüklerini söyledi.

3D yazıcılar artık saç basabiliyor

“Zor olan Dünya değil, uzay”

Materyal testleri tamamlandıktan sonra El Salvador’daki proje hayata geçecek. Amaç, en az katı atık oluşturarak ve insan gücünden olabildiğinden muaf kalarak 100 ev inşa etmek. ICON’un El Salvador sonrasındaki hedefi, Afrika. Ballard’a göre sadece akıllı telefonları değil ama insanlara ev sağlamak da çok önemli bir görev (Facebook duysun).

ICON, vizyonu da geniş bir firma. Ballard, asıl zorluğun Dünya’da değil ama bir gün uzayda ev inşa etmek olacağını söylüyor. Dünya’da zorlukları aşmak, hayatta kalmanın sadece ilk basamağı.

3D yazıcıda cam basma sanatı