Okuma süresi: 3 dakika

İnsanlık bugünlerde 2020’li yıllardan itibaren otonom makinelerin iş hayatında neden olacağı devrimleri değerlendirmekle meşgul. 21. yüzyılın sonlarına doğru ise çok daha farklı bir durumda olacağız. Elon Musk’a göre robotlar içinde bulunduğumuz çağın sonuna kadar çoktan insanlığın kontrolünden çıkabilir. Geçmişte bunun çok daha uzun bir zaman alacağına inanan Michio Kaku da, en son açıklamalarında Musk’ın görüşlerine katıldığını ortaya koydu.

Kaku, robotların dünyayı kontrol ettiği bir distopyayı engellemek için en iyi ihtimalin “onlarla birleşmek” olduğunu belirtti. Bu açıklaması, Musk’ın “sayborg haline gelmemiz gerektiği” düşüncesine uyuşuyor. Curiosity Podcast’te konuşan Kaku, “Robotlar şu an fazlasıyla aptal. Ancak yakın zamanda ilk önce bir fare, sonra bir sıçan, sonra bir tavşan, kedi ve sonra da bir köpek kadar akıllı olacaklar. Yüzyılın sonunda ise bir maymun kadar akıllı olabilirler… Ancak aynı zamanda, Elon Musk haklı da çıkabilir. Robotlar bilinç kazanabilir ve bu noktada tehlikeli hale gelirler” ifadesini kullandı.

Musk, gelecekte yapay zekanın (AI) insanlığı yok edebileceğine inanan fütüristlerin başında geliyor. Öte yandan, AI sayesinde fazlasıyla para kazanmayı planlayan Mark Zuckerberg tersini düşünüyor. Hatta yakın arkadaş olan Musk ile Zuckerberg arasında bu konuda tartışma da yaşanmıştı. Zuckerberg’in savunması, robotların gelecekte iş dünyası için bir nimet olacağı. Kaku, her ikisine de hak veriyor:

“Bence Zuckerberg kısa dönemde haklı çıkacak. Çünkü AI bize refah ve iş kazandıracak, ekonomiyi canlandıracak. Uzun dönemde ise (robotlar hakkında) saf olmamız gerektiğini anlayacağız.”

[DeLaMare Science and Engineering Library/Flickr]
Kaku, önümüzdeki 100 yıl içinde saf beklentiler içinde hapsolmamız halinde insanlığın farklı bir biçimde dinozorlar ile aynı sonu yaşayabileceğini belirtti. İnsan ırkının geleceği, bambaşka bir basamak olacak:

“Bu yüzyıla değil ama 22. yüzyıla bakalım. Bilince sahip robotlara kavuştuğumuzda ne yapacağız? Bence bu noktada onlarla birleşmemiz gerekecek.”

“İnsanlar yapay zeka ile baş edebilmek için sayborga dönüşmeli”

Robot olarak da çok çekici olacağız

Peki “insan ötesi” torunlarımız neye benzeyecek? Gözlerimizi örten dev gece-görüşü gözlüklerimiz mi olacak yoksa kafalarımızdan elektrotlar mı sarkacak? Kaku’ya göre Instagram’da düzenli selfie paylaşmaya devam edecek kadar yüksek bir özgüvenimiz olacak:

“Sadece düşünme vazifesi gören varlıklar olarak beyinlerimizi sıvı dolu kaselerin içinde taşımayacağız. Bizler, benim ‘mağara adamı prensibi’ ile ‘mağara kadını prensibi’ olarak adlandırdığım özelliğe sahibiz. Hislerimiz yüz binlerce yıldır değişmedi. Ev, barınak ve bir eşe sahip olduktan sonra ne istersiniz? Bunun cevabı güzel görünmektir. Karşı cinsin gözünde prestij elde etmek, takdir toplamayı istersiniz. Eğer beyninizi sıvı dolu bir kavanozun içinde taşır, kafanızdan elektrodlar sarkarsa, bunu elde edemezsiniz.”

“Beynimizdeki nano-robotlar bizi Tanrı’ya çevirecek”

Human Connectome Project beynin haritasını çıkarmayı amaçlıyor.

Robotlarla birleştiğimiz zaman muhtemelen bugünkü halimize çok benzeyeceğiz. Veya Surrogates filminde olduğu gibi istediğimiz gibi modifiye edebildiğimiz, zihin kontrollü robot bedenlerimiz olacak. Bu tür değişimler bize haliyle süper güçler kazandıracak. Bugün üzerinde çalışılan süper güçlü sentetik kaslar, herkese süper görüş kazandıracak biyonik lens ve düşüncelerimizi bilgisayar kodlarına dönüştürecek beyin protezleri ve ötesindeki teknolojiler, bir gün gerçek olacak. İnsan beynini tamamen haritaya dökmeyi hedefleyen Human Connectome Project başarılı olduğunda ise beyinlerimizi Japon animelerindeki gibi mekanik avatarlara aktarabileceğiz.

Eğer tüm bunların bilim-kurgu ile sınırlı kalacağını düşünüyorsanız, Kaku o konuda da size hak veriyor. “Bu teknolojiye yüz yıl içinde ulaşacağız” diyen Kaku, biz elde edemesek bile Dünya dışı akıllı medeniyetlerin çoktan söz konusu teknolojilere ulaştığından emin.

Her zaman aklınızda bulunsun: Uçan daireler tarafından kaçırılırsanız mutlaka bir şey çalın.

Michio Kaku: Uçan daireler sizi kaçırırsa mutlaka bir şey çalın!