Ana sayfa Teknoloji Otomobil Elon Musk: Terfi alamayan çalışan Tesla’yı sabote etti

Elon Musk: Terfi alamayan çalışan Tesla’yı sabote etti

424
0
[Tesla]
Okuma süresi: 2 dakika

Tesla’nın Mayıs başında açıklanan ve rekor zarar içeren çeyrek raporunun ardından Elon Musk’ın sinirlerini geren gelişmeler zinciri devam ediyor. Musk, hafta sonunda çalışanlarına attığı e-posta’da fabrikadaki üretimin bir diğer çalışan tarafından sabote edildiğini açıkladı.

Musk, kimliğini gizli tuttuğu çalışanın “terfi alamadığı için” böyle bir eyleme kalkışmış olduğunu öne sürerken, sabotajın “üretim kodlarının değiştirilmesi ve firma bilgilerinin izinsiz olarak üçüncü partilere sızdırılması” olarak gerçekleştiğini belirtti.

Musk, çalışanlara gönderdiği e-posta’da “rakip otomotiv firmaları dahil olmak üzere Tesla’nın iflas etmesini isteyen birçok firma bulunduğuna” dikkat çekerek, sabotajın dışarıdan desteklenmiş olabileceğine dair imada bulundu.

“Sıradışı bir durum”

Musk, Pazar günü gönderdiği bir diğer e-posta’da ise Tesla fabrikasında küçük bir yangın çıktığını belirtti. Kısa zamanda süöndürülen yangının herhangi bir yaralanma veya önemli bir zarara yol açmadığı belirtildi.

Tesla fabrikasında çıkan yangının ardından ABD’li aktris Mary McCormack’in Twitter’da paylaştığı video ise Tesla için kötü bir tesadüf oldu. McCormack, kocasının kullandığı esnada durduk yere alev alan Tesla Model S aracının yanmakta olduğu anların görüntüsünü paylaştı. McCormack, aracın otonom sürüş özelliğine sahip olmayan normal bir model olduğunu not düştü. Tesla’dan yapılan açıklamada ise “aşırı olağandışı bir rastlantı” ifadesi kullanıldı.

Musk, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Tesla’nın iş gücünün 9% azaltılacağını açıklamıştı. 2016’da tanıtılan ve ilk gününde 130 binden fazla ön sipariş alan Tesla Model 3’ün sahiplerine yetiştirilebilmesi için Tesla haftada 5,000 otomobil üretiyor. Musk, geçtiğimiz ay Tesla’nın California, Fremont’taki fabrikasında kalmaya başlamıştı. ABD basını ile yaşadığı gerginlik ise kısa sürede kavgaya dönüşmüştü.

Tesla, kurulduğu 15 seneden bu yana hiçbir yıl sonu mali raporunda kar beyan edemedi. Ön sipariş ödemeleri, devlet yardımları ve uluslararası iş ortaklarının desteği ile ayakta kalan firma, Tesla Model 3’ün üretimini yetiştirebilmek için üretim kapasitesinin sınırlarını zorluyor.

Musk, geçtiğimiz yıl Tesla Roadster otomobilini Beastie Boys’un “Sabotage” adlı parçası ile tanıtmıştı.