Ana sayfa Teknoloji Genç firmalar&şirketler Foxconn Çalışanlarını Robotlarla Değiştirme Konusunda Kararlı

Foxconn Çalışanlarını Robotlarla Değiştirme Konusunda Kararlı

Foxconn’un sadece Çin’de yüzbinlerce çalışanı bulunuyor. Şirket önümüzdeki yıllarda çalışanlarının büyük çoğunluğunu robotlarla değiştirmeyi planlıyor.

Okuma süresi: 2 dakika

Yüksek otomasyon ve yapay zeka teknolojilerinin hızla gelişmesi robotların önümüzdeki yıllarda mesleklerimizi ele geçireceği tartışmasını alevlendiriyor. Bu konuda farklı bakış açıları var ve kimilerine göre yüksek teknolojiler pek çok insanı işsiz bırakacak olsa bile yepyeni meslek alanları da yaratacak.

Ancak dünyaca ünlü I-Phone üreticisi, Tayvan menşeli Foxconn firmasının bu konuda radikal planları var. Quartz’ın haberine göre Foxconn Teknoloji Başkanı Terry Gou yaptığı yeni bir açıklamada; yüksek otomasyon projelerinin devam ettiğini ve birkaç yıl içinde Foxconn’da çalışan insan sayısının robotlara göre azınlığa düşeceğini söyledi.

Çalışanlarının %90’ını robotlarla değiştiren fabrikanın üretimi %250 arttı

Çin’de yüzbinler işsiz kalabilir

Dünyanın en büyük işverenlerinden biri olan Foxconn 2011’de yaptığı açıklamada; üretimini tamamen otomasyona geçirmek amacıyla 3 yılda 1 milyon adet robot üretme planlarının olduğunu belirtmişti. Şirket bu robotlara foxbot adını verdi.

Ancak 2012 yılında planın oldukça gerisinde kalınarak sadece 30.000 adet foxbot üretilebildi. Başkan Gou 2015 yılında yaptığı yeni bir konuşmada 2020’ye kadar tesislerinin %30’unu otonomlaştıracaklarını söyledi. 2016 yılında otomosyona kurban giden pozisyon sayısı 60.000’e ulaştı.

2016 yılı itibarıyla 837.000 civarı çalışanı bulunan Foxconn planını gerçekleştirirse sadece Çin’de yüzbinlerce insan işsiz kalabilir. Ancak tam rakamlar bilinmese de şimdilik planın oldukça yavaş ilerlediği göze çarpıyor.