Okuma süresi: 2 dakika

Gelişen robotik teknolojisi ve yapay zeka ile yakın gelecekte robotların pek çok mesleği elimizden alacağı, hatta daha uzak gelecekte insanlığı ele geçirebileceği kaygıları sık sık dile getiriliyor. Bu konuda dünyaca ünlü danışmanlık şirketlerinin yaptığı detaylı çalışmalarla ve çarpıcı rakamlarla zaman zaman karşılaşıyoruz. ABD merkezli ünlü düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü bu sefer robotlarla ilgili Amerikan halkının nabzını yoklamış.

Yapılan çalışma, Brookings Enstitüsü araştırmacıları tarafından 4-6 Haziran 2018 tarihleri arasında 2021 internet kullanıcısıyla anket yöntemiyle gerçekleştiriliyor. Verilen cevaplara bakıldığında robotlarla etkileşim konusunda Amerikalıların ciddi kaygılar taşıdığı göze çarpıyor.

Araştırmaya katılanlara öncelikle “Sizce robotlar 30 yıl içinde insana özgü pek çok beceriye sahip olacak mı?” diye soruluyor. Katılımcıların %19’u “kesinlikle katılıyorum” cevabı verirken, %33’ü de bu durumun “oldukça muhtemel” olduğunu belirtiyor.

Katılımcıların %32’si ABD hükûmetinin bir Federal Robotik Komisyonu oluşturmasını ve robot üretimi ve kullanımını kontrol altında tutmasını istiyor.

Skynet kehanetinin temsilcisi Atlas artık bir parkur ustası

Robotlar ile gelecek belirsizlik hissi doğuruyor

Katılımcılara robotlarla ilgili genel düşünceleri, izlenimleri sorulduğunda da, %61’i robotlar konusunda rahatsız hissettiğini belirtiyor. %16 robotlardan memnun olduğunu söylerken, %23’ünün bu konuda kararsız olduğu göze çarpıyor.

Katılımcıların %38’i robotların önümüzdeki 5 yılda hayatımızı kolaylaştıracağına inanıyor. %17 robotlarla hayatın zorlaşacağını düşünürken, %45 bu konuda yorum yapmıyor.

Katılımcılara ne tarz bir robot isterdinizi diye sorulduğunda %20’si temizlik robotunun, %17’si güvenlik robotunun ilgisini çekeceğini belirtirken, katılımcıların sadece %9’u çocuk ya da yaşlı bakımı için robot isteyebileceğini belirtiyor.

Araştırma ile daha fazla detaya bu linkden ulaşabilirsiniz.

Google’ın yapay zekası kendi şifreleme algoritmasını geliştirdi