Ana sayfa Bilim Çevre Gergedan avlamaya çalışan kaçak avcıları aslanlar yedi

Gergedan avlamaya çalışan kaçak avcıları aslanlar yedi

705
0
[Pixabay]
Okuma süresi: 2 dakika

Sibuya doğal yaşam alanına giren üç kaçak avcı, boynuzlarını çalmak istedikleri gergedanları avlamaya çalışırken aslanlara yemek oldu. Parkın sahibi Nick Fox, üç adamın geçtiğimiz hafta Pazar’ı Pazartesi’ye bağlayan gece öldüklerini söyledi. Kaçak avcılardan geriye kalan kalıntılar arasında üç çift ayakkabı, tel makası, susturuculu bir av tüfeği ve gergedanların boynuzlarını koparmak için hazırlanmış bir balta bulundu.

Fox, yaptığı açıklamada “geriye avcılardan neredeyse hiçbir parça kalmadığını” söyledi. Aslanların çektiği ziyafetin ardından bir tek kafatası ile leğen kemiği parçası bulundu. Fox, “O kadar az parça var ki kaç kişi öldüğünden bile tam emin değiliz” açıklamasını yaptı.

Yetkililer, bulunan üç ayakkabı ve üç çift eldivenden yola çıkarak kaçak avcıların üç kişi olduğunu düşünüyor. Kaçak avcıların genelde üçer gruplar halinde ava çıktıkları biliniyor.

Afiyet olsun.

Gergedanların boynuzlarına kamera nakledilecek

Doğanın mesajı

Verilen bilgiye göre Pazartesi henüz gün doğmadan kaçak avcıları tespit etmek için eğitilmiş bir köpek sahibini uyardı. Görevli ise sabahları aslanların aktif olduğunu bildiği için inceleme yapma gereği duymadı. Olayın da bu anlarda, sabah saat 04:30 sularında yaşandığı düşünülüyor.

Ertesi gün, Sibuya’da görevli koruculardan bir tanesi kahvaltı niyetine aslanların midesine inen avcıların kalıntılarına rastladı. Polisin de katıldığı inceleme sonucunda kaçak avcılardan geriye kalan eşyalar bulundu ve ne olup bittiği ortaya çıktı.

Newsweek’e konuşan Fox, “her ne kadar durum üzücü olsa da (tartışılır), diğer kaçak avcılara bir mesaj gönderdiğini” söyledi. Fox, buldukları susturuculu av tüfeğinin geergedan avcılarına ait şüphe götürmeyen delil olduğunu belirtti. Helikopterlerin destek verdiği aramalarda hayatta kalmış olduğu düşünülen bir diğer avcıya rastlanmadı.

Japonya “bilim adına” 333 minke balinası avladı

Polis kuvvetinden Yüzbaşı Mali Govender, tüfeğin ve diğer silahların balistik incelemesine gönderileceğini ve geçmişte av için kullanılıp kullanılmadığının anlaşılacağını söyledi.

Sibuya, Güney Afrika’nın Eastern Cape eyaletindeki en büyük doğal parklardan birini temsil ediyor. Yaklaşık 80 kilometrekare büyüklüğündeki park beş büyük hayvan içeriyor: Aslanlar, gergedanlar, filler, buffalolar ve leoparlar.

Sahip olduğu hayvan çeşitliliği ile kaçak avcıların hedeflerinden biri olan doğal parkta, 2016 yılında üç gergedan öldürülmüştü.

Vahşi yaşamın yarısı 40 yılda yok oldu