Okuma süresi: 2 dakika

Aslında 27 Temmuz gecesi sadece Ay tutulması olmadı ama astrologlar ve komplo teorisyenleri bu olayın bolca ekmeğini yediği için medyada diğer gök olaylarından daha fazla yer aldı.

27 Temmuz gecesi 21’inci yüzyılın en uzun Ay tutulmasını yanı sıra, Ay’ın hemen altında kıpkızıl ve tutulma sırasında Ay’dan daha parlak görünen Mars belirdi. Ay’ın sağında Satürn, güneybatıda Jüpiter ve batıda Venüs gezegeni vardı. Güney ve batı yönleri arasında da birkaç meteor görmek mümkündü.

Peki, bu tutulmaya neden kanlı ay tutulması deniyor?

Ay Dünya’nın tam gölgesine girdiğinde, Ay’dan bakınca Dünya tam olarak böyle görünür:

[NASA]
Ay’ın üzerine doğrudan güneş ışığı düşmez fakat Dünya’nın atmosferinde Rayleigh saçılımına uğrayan ışık, kırmızı ışığın daha az yayılmasından dolayı Atmosferden geçip Ay’ın yüzeyine ulaşır. Bu yüzden Ay’ı kırmızımsı bir renkte görürüz.

Mitolojide saflığın sembolü olan Ay’ı, 2018 yılında sırf kırmızı olduğu için ”Kanlı” sıfatıyla anmak oluyor mu hiç, şşş demeyin öyle 🙂

Peki, Bu tutulmayı diğer tutulmalardan ayıran özellik kızıl olması mı?

Hayır, tutulma süresi. 1 saat 43 dakika süren Ay tutulması teorik olarak maksimum 1 saat 47 dakika sürebilir. Tutulma süresinin bu kadar uzun olmasını sebebi de Ay’ın yerötesi konumunda olması. Yani Ay’ın Dünya’dan en uzak olduğu mesafeye gelmesi.

Dün gece Ay tam olarak yeröte konumunda değildi ama bu noktaya çok yakındı. Bu sebeple ‘en küçük Dolunay’ görünümüne de girdi.

Kepler kanunlarına göre başka bir gök cisminin yörüngesinde dönen bir gök cismi, yörüngesinde döndüğü gök cisminden uzaklaşırsa dönme hızı yavaşlar. Ay Dünya’ya yakın konumundayken tutulma süresi az olur, uzaktayken de Ay’ın hızı azaldığı için tutulma daha uzun sürüyor.

Yıldızlara bakarken Evren’deki kısacık hayatımı insanlığa yardım için geçirmeye karar verdim